Extras din procesul verbal al şedinţei de marți, 18 iulie 2017, ora 10.00

Ședința s-a desfășurat în prezența următorilor membri ai Consiliului: Rasvan Popescu, Radu Călin Cristea, Dorina Rusu, Gabriel Tufeanu, Viorel Vasile Buda, Laura Georgescu, Radu Herjeu, Florin Gabrea. Președinte de ședință Răsvan Popescu

19.07.2017


Trimiteteţi articolul prin email title=

Dl. Răsvan Popescu a informat Consiliul că reprezentanții societăților: S.C. TELECONTENT PRODUCTION SRL, S.C. TRANSPOLL MARKET NETWORK SERVICII SRL, S.C. EXTOUR MEDIA SRL și S.C NOVA MEDIA SRL, au transmis adresă ca nu pot fi prezenți la ședința de astăzi si solicită amanare. Sedința se va desfășura de la ora 10.00 la ora 14.00

Cu aceste precizări, proiectul ordinii de zi a fost aprobat în unanimitate

I. Informări ale Biroului Resurse Umane

Consiliul a hotărât cu 7 voturi pentru și 1 vot împotrivă (dl. Gabriel Tufeanu).

  • transformarea postului de Expert II din cadrul Biroului Cancelaria Consiliului în Expert I și scoaterea acestuia la concurs;
  • scoaterea la concurs a postului de Consilier superior din cadrul Serviciului Juridic
  • transformarea postului de îngrijitor din cadrul Direcției Economice în Expert I A, trecerea acestuia în cadrul Compartimentului Reglementări și scoaterea la concurs.

În privința postului de Auditor, Consiliul a hotărât cu 6 voturi pentru și 2 voturi împotrivă (dl. Viorel Vasile Buda, dl. Gabriel Tufeanu) amanarea scoaterii la concurs a acestui post.

De asemenea Consiliul a hotărât cu 7 voturi pentru și 1 vot împotrivă (dl. Gabriel Tufeanu):

  • promovarea pe o perioadă temporară, respectiv 6 luni, a d-nei Cristina Tănase în funcția de Director al Direcției Control Digitalizare;
  • promovarea pe o perioada temporară, până la revenirea titularului, a d-nei Alexandra Diniș pe postul de Șef Birou al Biroului Comunicare și Relații cu Publicul

II. Solicitări prelungiri licențe audiovizuale:

1.S.C. RCS&RDS SA Bucureşti pentru Digi FM din Satu Mare, Topliţa, Târgu Mureş, Bârlad, Bihor, Botoşani, Văratec, Bistriţa, Negreşti-Oaş şi modificare structură acţionariat Consiliul a aprobat în unanimitate solicitările

2.S.C. RADIO SRL Braşov pentru Radio Braşov Montan Solicitarea nu a întrunit numărul legal de voturi pentru a fi aprobată. Au votat pentru, următorii membri: Florin Gabrea, Viorel Vasile Buda, Răsvan Popescu.

3.ASOCIAŢIA CENTRULUI MEDIA SPERANŢA Voluntari pentru Radio Vocea Speranţei din Alba Iulia

Consiliul a aprobat în unanimitate solicitarea

4.S.C. ANTENA TV GROUP SA București pentru ZU TV Consiliul a aprobat în unanimitate solicitarea

III. Solicitări licențe audiovizuale prin rețele de comunicații electronice:

1.S.C. NIASAT MEDIA SRL Viişoara/Bistriţa pentru ZESTREA TV din Bistriţa Solicitarea nu a întrunit numărul legal de voturi pentru a fi aprobată. Au votat pentru, următorii membri: Florin Gabrea, Viorel Vasile Buda, Dorina Rusu, Răsvan Popescu, Radu Călin Cristea.

2.S.C. DIRECT MEDIA CORPORATION SRL Slatina pentru PRIME-TIME TV OLTENIA din Slatina Consiliul a aprobat în unanimitate solicitarea

3.S.C. TELECONTENT PRODUCTION SRL Iaşi pentru difuzarea pe satelit a serviciului de programe de televiziune RTR din Iaşi Amânat

IV. Solicitări cedări licențe audiovizuale:

1.S.C. MEDIA&POLITICS CONSULTING SRL către S.C. CINEART MEDIABOX SRL pentru E+ din Cluj-Napoca, cu modificare licenţă audiovizuală Consiliul a aprobat în unanimitate solicitările

2.S.C. RAIOGA SRL Craiova către S.C. GETEVE SRL Craiova pentru General TV (GTV) din Craiova Consiliul a aprobat în unanimitate solicitarea

3.S.C. DIGITAL 3 SA Odorheiu Secuiesc către S.C. MEDIA GRUP MARKET ADV SRL Miercurea Ciuc pentru Radio Star din Odorheiu Secuiesc Consiliul a aprobat solicitarea cu 7 voturi pentru și 1 vot împotrivă (dl. Gabriel Tufeanu)

4.S.C. INFO TOTAL PRESS SA către S.C. TV SAT 2002 SRL pentru Est TV din Piatra Neamţ. Consiliul a aprobat în unanimitate solicitarea

V. Concurs de acordare licențe audiovizuale de radiodifuziune - Reluare vot - localitățile/frecvențele: Alba Iulia - 102.3 Mhz, Hunedoara - 88.9 Mhz, Orșova - 107.3 Mhz, Sighetu Marmației - 93.8 Mhz . Se va reporta pentru ședința de joi 20.07.2017

VI. Modificări licențe audiovizuale:

1.S.C. SUD MEDIA PRODUCTION SRL pentru Sud FM din Tg. Jiu – modificare format de principiu şi structură serviciu de programe Solicitarea nu a întrunit numărul legal de voturi pentru a fi aprobată. Au votat pentru, următorii membri: Viorel Vasile Buda, Dorina Rusu, Răsvan Popescu, Radu Călin Cristea.

2.S.C. TRANSILVANIA LOOK SA - acord modificare formă juridică şi modificare denumire acţionar majoritar Se va reporta pentru ședința de joi 20.07.2017

3.S.C. NCN STUDIO TV SA – acord modificare formă juridică, denumire acţionar majoritar şi structură acţionariat Se va reporta pentru ședința de joi 20.07.2017

4.S.C. BBE MEDIA NEWS ALERT SRL - acord modificare acţionariat Se va reporta pentru ședința de joi 20.07.2017

5.S.C. TRANSPOLL MARKET NETWORK SERVICII SRL pentru Slager Radio din Sf. Gheorghe– modificare structură serviciu de programe Amanat

6.S.C. RADIO SRL – acord modificare acţionariat Se va reporta pentru ședința de joi 20.07.2017

7.S.C. MD-I MEDIA REGIONAL SRL pentru MDI TV şi MDI FM - modificare structură acţionariat

Se va reporta pentru ședința de joi 20.07.2017

8.S.C. IMAGE GROUP SRL pentru Puls FM din Târgovişte – modificare structură serviciu de programe Consiliul a aprobat în unanimitate solicitarea

9.S.C. GALAXY SRL – adresa nr. 5876/06.07.2017 pentru introducerea frecvenţei Lupeni - 94,6 MHz în reţeaua regională Radio Galaxy şi adresa nr. 5940/10.07.2017 – acord prealabil modificare sediu social Consiliul a aprobat în unanimitate solicitările

10.ASOCIAŢIA CENTRULUI MEDIA SPERANŢA – notificare prealabilă cu privire la modificarea componenţei Consiliului director Se va reporta pentru ședința de joi 20.07.2017

11.S.C. EXTOUR MEDIA SRL pentru Mondo TV din Petroşani - modificare structură serviciu de programe Amanat

12.S.C NOVA MEDIA SRL Timișoara pentru Tele Europa Nova TM din Timișoara – modificare structură serviciu de programe Amanat

VII. Adresa nr.5450/1/20.06.2017 de la ACER, AKTA, RCS&RDS, TELEKOM și UPC - referitoare la Decizia C.N.A. nr.128/14.03.2017 - cu pdv ale SJR și DCD Dl. Radu Călin Cristea a formulat o propunere de răspuns, votată cu 7 voturi pentru și 1 vot împotrivă (dl. Gabriel Tufeanu). Serviciul Juridic va prezenta în ședința de joi, 20.07.2017 proiectul de răspuns, în baza acestei propuneri

Celelalte subiecte de pe ordinea de zi se vor reporta pentru ședința următoare

VIII. Retrageri licențe audiovizuale.

IX. Decizii de autorizare.

X. Avize de retransmisie (eliberări, modificări, retrageri)

XI. Adresa nr.5538/22.06.2017de la SRTV - Informare cu privire la trecerea la grilele de vară pentru canalele TVR 1, TVR 2, TVR 3, TVR Internaţional (cs TVR Moldova), TVR HD - fără modificarea structurilor aprobate ale serviciilor de programe

XII. Adresa nr.5976/11.07.2017 de la SC ABC PLUS MEDIA SA - Solicitare cu privire la includerea postului Național FM Suceava în rețeaua națională Național FM.

XIII. Adresa nr.5974/11.07.2017de la S.C. ORANGE ROMÂNIA SA - Notificare cu privire la modificarea denumirii serviciului media audiovizual la cerere TV&Video și a adresei paginii de internet și/sau denumirea portalului de internet proprii serviciului.

XIV. Rapoarte ale Direcției Control Digitalizare

1.TV Sat 2002 Rm Sărat - reclamația 1539/16.02.2017

2.City Radio Satu Mare - raport inspector

3.TV Giurgiu - raport inspector

4.Fun FM Gheorgheni - raport inspector

5.Alba Carolina TV Alba Iulia - raport inspector

6.Media TV Bârlad - raport inspector

7.Dolce Cablu/DVBC Niculițel/Tulcea - reclamația nr.5018/31.05.2017

XV. Diverse.