Consiliul a aprobat în unanimitate solicitarea.
2. Solicitări prelungiri licenţe audiovizuale cu 9 ani:-* S.C. Dinamic Audioserv SRL Voluntari pentru postul Radio Vocea Speranţei Haţeg şi Năsăud;
-* S.C. EDI România SA Bucureşti pentru 17 staţii Europa FM.
Consiliul a aprobat în unanimitate solicitările.
3. Priorităţi ale C.N.A. în anul 2010._ - Modificarea Codului privind conţinutul audiovizual pentru punerea lui în acord cu Legea audiovizualului în special în privinţa publicităţii;
_ - Monitorizarea folosirii corecte a limbii române şi, începând din acest an, monitorizarea folosirii corecte a limbii maghiare;
_ - Realizarea unor monitorizări tematice privind: protecţia copilului, protecţia demnităţii umane şi a dreptului la propria imagine, asigurarea informării corecte şi a pluralismului; permanent se va monitoriza respectarea duratei publicităţii orare.
_ - Intensificarea controalelor la societăţile de cablu având ca scop combaterea pirateriei;
_ - Organizarea unui concurs de licenţe radio;
_ - Constituirea comisiei de desemnare a noului măsurător de audienţe tv pentru perioada 2012-2015;
_ - Implicarea CNA în procesul digitalizării prin participarea în cadrul comisiei interdepartamentale în care CNA va avea 3 reprezentanţi, alături de reprezentanţi ai: Ministerului Comunicaţiilor şi Societăţii Informaţionale, Ministerului Culturii şi Patrimoniului Naţional, Ministerului Finanţelor Publice, Autorităţii Naţionale pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii.
S-au aprobat.
5. Solicitare cedare licenţă audiovizuală: *S.C. Terra Radio SRL Piatra Neamţ către S.C. SBS Broadcasting Media SRL Bucureşti pentru postul Terra Radio Iaşi şi schimbarea denumirii în Magic FM.Consiliul a aprobat în unanimitate solicitarea.
6. Solicitare schimbare denumire post:-* S.C. Studioul TVC SRL Piteşti din Alpha TV 1 Focşani în Alpha TV;
-* S.C. Clas Media SRL Oradea din N 24 în N 24 Plus.
Consiliul a aprobat în unanimitate solicitările.
7. Discutare adrese:-* nr.16964/24.11.2009 de la Asociaţia Profesională Radio – referitoare la situaţia unor frecvenţe aparţinând SRR, cu punct de vedere din partea SRR.
Adresă de răspuns.
-* nr.71/06.01.2010 de la S.C. Confort Media SRL – solicită prelungirea termenului de intrare în emisie pentru postul Ring TV.
S-a aprobat.
-* nr.18300/15.12.2009 de la S.C. Televiva SRL Fărcaşa/Neamţ – solicită reanalizarea Deciziei C.N.A. nr.1067/09.12.2009 de sancţionare a societăţii cu amendă în cuantum de 10.000 lei.
Solicitarea a fost respinsă în unanimitate.
-* nr.18308/16.12.2009 de la S.C. RTT SRL Braşov – solicită reanalizarea Deciziei C.N.A. nr.1086/09.12.2009 de sancţionare a societăţii cu amendă în cuantum de 10.000 lei.
Solicitarea a fost respinsă cu 6 voturi (d-nii Răsvan popescu şi Constantin Duţu au votat pentru reducerea cuantumului amenzii ).
-* nr.18799/31.12.2009 de la S.C. Semnal Sat TV SRL Dorohoi – solicită reanalizarea Deciziei C.N.A. nr.1056/09.12.2009 de sancţionare a societăţii cu amendă în cuantm de 10.000 lei.
Solicitarea a fost respinsă în unanimitate.
-* nr.18738/28.12.2009 de la Ministerul Administraţiei şi Internelor – Direcţia Generală Anticorupţie – solicită difuzarea în regim de campanie noncomercială a spoturilor radio de promovare a Liniei Verde Anticorupţie.
S-a aprobat.
-* nr.18660/22.12.2009 de la S.C. Exclusiv Houston NPA SRL Bucureşti – solicită difuzarea în regim de campanie noncomercială a spotului de promovare a Asociaţiilor de Pacienţi în România, în perioada 23 decembrie 2009 – 4 martie 2010.
S-a aprobat.
-* nr.47/05.01.2010 de la Teatrul „George Ciprian” Buzău – solicită promovarea pe TVR, cu care au contract de parteneriat, a premierei spectacolului „Nişte fete”, în regim de campanie noncomercială.
S-a aprobat.
-* nr.48/05.01.2010 de la S.C. Star Management SRL Bucureşti – solicită promovarea în regim de campanie noncomercială a Galei „ON AIR Music Awards”.
S-a aprobat.



