-Solicitarea de modificare serviciu programe a fost aprobată cu 9 voturi pentru şi 1 vot împotrivă (dl. Christian Mititelu)
-Referitor la adresa de la Adevărul – S-a luat la cunoştinţă2. Solicitare modificare licenţă audiovizuală:
-*S.C. Selmaco International SRL Cluj pentru postul For You FM Gherla.
-Consiliul a aprobat solicitarea cu 8 voturi pentru şi 2 împotrivă (d-nii Gelu Trandafir şi Attila Szasz)3. Protocol privind colaborarea dintre Consiliul Superior al Magistraturii şi Consiliul Naţional al Audiovizualului.
-Protocolul va fi transmis la CSM4.Informare privind aplicarea Deciziei C.N.A. nr. 286/14.04.2011
-Consiliul a hotărât ca în sedinţa de joi, 06.10.2011 Biroul Licenţe Autorizări să prezinte o situaţie la zi referitoare la respectarea de către posturile centrale a art.2 din decizie.
-În sedinţa de marţi, 11.10.2011 Serviciul Inspecţie să prezinte o situaţie la zi referitoare la respectarea de către posturile din teritoriu a art.2 din decizie.
-(dl. Preşedinte şi dl. Mihai Mălaimare nu au mai participat la discutarea următoarelor subiecte de pe ordinea de zi)5. Rapoarte de monitorizare:
-*Realitatea TV – emisiunea „Realitatea te priveste”, difuzată în zilele de 05, 09 şi 10.05.2011 - reclamaţia nr.6332/13.05.2011 şi emisiunea „Realitatea te priveşte”, difuzată pe data de 28.07.2011 – reclamaţia nr.10897/01.08.2011.
-În urma vizionării imaginilor şi a discuţiilor cu reprezentantul postului, Consiliul a hotărât cu 6 voturi pentru, următorii membri: Gelu Trandafir, Attila Szasz, Dan Grigore, Narcisa Iorga, Ioan Onisei, Cristina Trepcea, sancţionarea cu amendă în cuantum de 10.000 lei a emisiunii difuzate pe 05, 09 şi 10.05.2011.
-În emisiunea de pe 28.07.2011 nu s-au constatat încălcări
-*TVR 1, TVR 2 – emisiuni de ştiri şi dezbatere difuzate în perioada aprilie – septembrie 2011 – reclamaţia nr.C524/16.09.2011 de la Camera Deputaţilor
-Consiliul a hotărât să se trimită răspuns reclamantului/situaţia prezentată de monitorizare să fie completată cu sancţiunile ce au fost date SRTV-ului
-De asemenea s-a hotărât ca pe dta de 08.11.2011 să se prezinte raportul de monitorizare pe pluralism politic
-*OTV – publicitate politică difuzată în perioada mai – septembrie 2011.
-În urma vizionării imaginilor şi a discuţiilor cu reprezentanţii postului, Consiliul a hotărât cu 7 voturi pentru, următorii membri: Gelu Trandafir, Attila Szasz, Dan Grigore, Narcisa Iorga, Ioan Onisei, Cristina Trepcea, Christian Mititelu, sancţionarea postului cu întreruperea emisiei timp de 10 minute
-*Europa FM,Kiss FM, Radio ZU – spotul publicitar pentru Roşia Montană.
-Spotul difuzat pe radio este identic cu cel de pe posturile de televiziune
-Nu încalcă reglementările C.N.A.
-*MTV – emisiunea „MTV Hot”, difuzată pe data de 26.07.2011 - reclamaţia nr.10174/28.07.2011.
-Înregistrarea emisiunii a fost pusă la dispoziţie de către post
(D. Christian Mititelu nu a mai participat la discuţii)
-*RCS&RDS – reclamaţii privind nedifuzarea de către societate a programului GSP TV şi reclamaţiile de la Antena Group cu privire la scoaterea programului Antena 2 din reţeaua analogică.
Au fost audiaţi reprezentanţii RCS şi Antena Group, hotărârea se va lua în următoarea şedinţă
-*Gorj TV – reclamaţia nr.12063/26.08.2011 - amânat
-*General TV Craiova – spot – 11 reclamaţii - amânat
-*Spot Telecom System Ilfov – reclamaţia nr. 13446/30.09.2011 - amânat7. Discutare adrese:
-*nr.13265/26.09.2011 de la TVR – referitoare la show-ul „O dată-n viaţă”, al IX-lea sezon, solicită ca în timpul emisiunii titulatura firmelor care îşi exprima intenţia să ofere produse sau sume de bani pentru oamenii aflaţi in dificultate, să fie anunţată verbal - amânat8. Diverse.
-În şedinţa de marţi, 11.09.2011 se va discuta situaţia plăţii amenzilor de către radiodifuzori