Logo vertical color

Footer Information

CNA Consiliul Național al Audiovizualului Logo
Ședințele publice ale CNA pot fi urmărite accesând link-ul Ședințe CNA
FacebookInstagramYoutube
2026 CNA. All rights reserved

Contact

cna@cna.roTel : +40 (0)21 305 5350Fax : +40 (0)21 305 5354/56Bd. Libertatii nr.14, Sector 5, 050706, Bucuresti, Romania.Inspectori teritorialiMembrii ConsiliuluiSesizări

Sesizări

Sesizări privind un post Radio / TVSesizări operatori de cabluSesizări conținut internet
Powered by Nerds.sh
Politici de confidențialitateTermeni & CondițiiHartă Site
  1. Acasă
  2. AGENDA CNA
  3. Extrase
  4. Extras din procesul verbal al ședințelor de marți 20 ianuarie 2026 și miercuri 21 ianuarie 2026 – orele 10:00

Extras din procesul verbal al ședințelor de marți 20 ianuarie 2026 și miercuri 21 ianuarie 2026 – orele 10:00

Ședința de marți 20 ianuarie, s-a desfășurat în prezența următorilor membri ai Consiliului: Valentin-Alexandru Jucan, Monica Gubernat, Dorina Rusu, Daniela Bârsan, Oana Dincă, Borsos Orsolya, Georgică Severin, Ionel Palăr, Lucian Dindirică, Vasile Bănescu, Mircea Toma.

Ședința de miercuri 21 ianuarie, s-a desfășurat în prezența următorilor membri ai Consiliului: Monica Gubernat, Dorina Rusu, Daniela Bârsan, Oana Dincă, Borsos Orsolya, Georgică Severin, Ionel Palăr, Vasile Bănescu, Mircea Toma.

Ședințele s-au desfășurat și on-line. Președinte de ședință, Valentin-Alexandru Jucan

Publicată în data de: 22.01.2026

Ședința de marți 20 ianuarie 

Proiectul ordinii de zi a fost aprobat în unanimitate, cu următoarele suplimentări: spoturile Credex și Altex și solicitarea de prelungire valabilitate licență audiovizuală a S.C. Roumanian Electronic Service SRL Piatra Neamț pentru Res TV Poiana Teiului

I. Adresa nr.29737/24.12.2025  de la Senatul României – propunere legislativă referitoare la modificarea Legii nr.205/2004 privind protecția animalelor – cu pdv al SJRRE

Consiliul a hotărât în unanimitate răspuns în baza pdv al SJRRE cu completări în baza discuțiilor din ședință 

II. Adresa nr. 138/08.01.2026 de la un reprezentant al comunității de Handbal Feminin – referitoare la transmisiunile sportive de interes național pentru meciurile echipelor naționale de handbal ale României, la competițiile internaționale majore – cu pdv al SJRRE

Consiliul a hotărât invitarea reprezentanților Federației Române de Handbal pentru discuții 

III. Solicitări prelungiri valabilitate licențe audiovizuale:

1. S.C. COZA MEDIA SA Baia Sprie pentru Maramureș TV din Baia Sprie

Consiliul a aprobat în unanimitate solicitarea și de asemenea sancționarea societății cu somație publică – încălcarea art. 54.2 din Legea audiovizualului 

2. S.C. VEZI TELEVIZIUNE SRL Baia Sprie pentru Televiziunea VTV din Râmnicu Vâlcea.

Consiliul a aprobat în unanimitate solicitarea

IV. Decizii de autorizare.

- 7 solicitări – DA – Unanimitate 

A se vedea Anexa la Extrasul de proces verbal postat pe site-ul C.N.A. 

V. Retrageri licențe audiovizuale: Radio Vocea Speranței Mediaș-1485 kHz, Bucătăria TV

Consiliul a hotărât în unanimitate retragerea licențelor 

VI. Adresele nr. 29739/24.12.2025 și nr. 29881/30.12.2025 – plângere prealabilă cu privire la răspunsul C.N.A. din 04.11.2025 privind emisiunea Fărădelege difuzată de postul B1TV pe data de 17.10.2025 – cu pdv al SJRRE

Consiliul a reluat discuțiile și a revizionat selecții din emisiunea Fărădelege. 

În urma reanalizării au fost 2 propuneri: dl. Georgică Severin a propus sancționarea postului B1 TV cu somație publică  - încălcarea art. 43.4 din Codul audiovizualului iar dl. Mircea Toma a propus adresă de atenționare. Propunerea d-lui Georgică Severin a fost aprobată cu 8 voturi pentru, următorii membri: Monica Gubernat, Dorina Rusu, Daniela Bârsan, Borsos Orsolya, Georgică Severin, Ionel Palăr, Lucian Dindirică (Vasile Bănescu, Mircea Toma au votat pentru adresă de atenționale/ Valentin-Alexandru Jucan – nu a fost prezent în momentul votului) 

 

Ședința de miercuri 21 ianuarie

Ordinea de zi a fost suplimentată cu rapoarte de monitorizare privind materialele difuzate pe platformele: 

- YouTube (profil spovedanialuirizeaofficial), TikTok (profilurile spovedanialuirizeatvrtv și Kelooo) și Facebook (pagina Spovedania lui Rizea),

Consiliul a hotărât în unanimitate să emită decizii privind ordinul de a acționa împotriva conținutului ilegal -  materialele identificate  pe cele 3 platforme încalcă dispozițiile art. 3 alin. (2) din Legea audiovizualului și pe cele ale art. 43 alin. (5) din Codul audiovizualului. 

Materialele constau în fragmente cu durate diferite, preluate dintr-o emisiune în care Cristian Rizea face afirmații controversate la adresa familiei fostului premier Adrian Năstase. Totodată, Consiliul a constatat că materialele utilizează elemente de identitate vizuală (siglă, culori, mod de fragmentare a ecranului) aproape identice cu cele ale postului România TV, ceea ce induce publicului ideea că respectivul conținut editorial ar aparține televiziunii menționate.

De asemenea Consiliul a hotărât să se trimită adresă că trebuie să se notifice 

Solicitare de prelungire valabilitate licență audiovizuală:  S.C. Roumanian Electronic Service SRL Piatra Neamț pentru Res TV Poiana Teiului

Consiliul a aprobat în unanimitate solicitarea 

VII. Rapoarte ale Direcției Monitorizare – cu reclamații – REPORTATE:

A. Luna OCTOMBRIE 2025: Realitatea Plus (46 de rapoarte)

În urma analizării rapoartelor de monitorizare, a vizionării selecțiilor din emisiunile reclamate, a audierii reprezentantului postului – au fost 2 propuneri de sancționare:

- dl. Mircea Toma a propus sancționarea postului cu amendă de 100.000 de lei pentru emisiunile: „Culisele statului paralel” (edițiile din 09, 15, 20 și 26.10.2025), „100%” (10 și 21.10.2025), „Raport de zi” (20.10.2025), „Prime Time News” (21.10.2025), „Plus Matinal” (21.10.2025), „Day Time News” și „Lupta pentru România” (23.10.2025)- încălcarea art. 84 alin. (1) și, după caz, cele ale art. 43 alin. (5). 

Propunerea a fost aprobată cu 7 voturi pentru și 2 voturi împotrivă (d-na Monica Gubernat, dl. Georgică Severin)

- d-na Dorina Rusu a propus sancționara postului cu amendă de 30.000 de lei pentru emisiunile „Culisele statului paralel” din 23 și 27.10.2025 și pentru ediția din 22.10.2025 a emisiunii „100%” - încălcarea art. 82 alin. (1) lit. a), b) și ale art. 43 alin. (4) din Codul audiovizualului. Printre titlurile afișate: „Șeful statului major: românii din diaspora vor apăra țara”; „Declarații halucinante, diaspora luată cu forța în armată” („Culisele statului paralel” din 23.10.2025). Afirmații ale invitatului: „În închisorile din România, asasinatul este una dintre tehnicile pe care le folosește Serviciul Român de Informații (...) A fost o perioadă cu multe asasinate, unele dintre ele nu le cunoaștem, despre altele știm, alte au fost încercări de asasinat și această echipă Coldea, Kovesi și cu tot sistemul pe care l-au creat au recurs la asasinate în închisori” („Culisele statului paralel” din 27.10.2025). „E vorba de o ticăloșie dusă la extrem a președintelui României și primului ministru care, în acest moment, și-au luat ca sarcină să acopere vinovatul Distrigaz, care este acționariat principal statul francez, deci să salveze statul francez de responsabilitate” (100% din 22.10.2025).

Propunerea a fost aprobată cu 7 voturi pentru și 2 voturi împotrivă (d-na Monica Gubernat, dl. Georgică Severin)

B. Prima Sport 1 - meciul de fotbal difuzat pe data de 02.10.2025 și Digi Sport 2 – meciul de tenis difuzat pe data de 05.10.2025.

Nu au fost formulate propuneri     

C. Publicitate:

Posturi TV, radio și Internet – spoturile publicitare: Urimil Forte Max Shots Energy, Urimil Glyco Guard, Proxel Potent, Viva Credit, Teleshopping Apitoxin, Orbit, Syoss Intense, Hepiflor, Defumoxan, Cutaden bebe, NO-DOL, Melatonin Pura, Paradontax, Jumbo, Uractiv Forte, Mc Donald”s, Lego, Ulei fungic Delfino, Kebene, Suplimente alimentare contul Instagram profilulurile: Pure.vit.ality, cameliacrisaofficial, Catena, Dr. Max, Kreskova, Uractiv Litho, Supramax, PROPI-C – cu pdv de la RAC

- Altex – 25 de spoturi în care a fost identificată oferta Credex și care încalcă prevederile art. 113 alin. (1) și ale art. 115 alin. 1 lit. a) din Codul audiovizualului. Perioadă de monitorizare: 05 - 18.01.2026 – Consiliul a hotărât în unanimitate decizie de intrare în legalitate (dl. Georgică Severin nu a fost prezent în momentul votului)

-  Urimil Forte Max Shots Energy – Nu încalcă

- Urimil Glyco Guard, varianta „URIMIL GLYCO GUARD, SANATATE PENTRU TOTI, RANDURI, TEXT - 30 SEC” difuzată fără a se ține cont de dispozițiile art. 113 alin. (1)  din Cod. Perioadă de monitorizare: 29.09-05.10.2025 - Consiliul a hotărât în unanimitate decizie de intrare în legalitate (dl. Georgică Severin nu a fost prezent în momentul votului) 
 

Celelalte subiecte de pe ordinea de zi, nediscutate, se reportează pentru ședința următoare

VIII. Rapoarte ale Direcției Control : 

A. REPORTATE:

  1. PRO Argeș TV Curtea de Argeș – cu reclamație

  2. Olt TV Slatina – cu reclamație (persoană lezată)

  3. Radio Infinit /Novaci și Gorj TV/ Târgu Jiu - cu reclamație (persoană lezată)

  4. AS TV Bistrița – cu reclamație (persoană lezată) 

  5. MDI TV și TV City – cu reclamație

  6. Realitatea Star, 24 Mix Teleshop, Atomic TV, Atomic Academy – cu reclamație

  7. Internet - 32 rapoarte.

B. NOI:

            1. Olt TV Slatina – cu reclamații (persoană lezată)

2. experimentullehliu.ro – cu reclamație (persoană lezată)

            3. TeleEuropa Nova – cu reclamație

            4. Internet – 14 rapoarte

IX. Diverse. 

Ai nevoie de clarificări? Contactează-ne

Documente atașate

Pictogramă .PDF pentru Decizii de autorizare.pdf
Decizii de autorizare.pdf
53.56 KB
Pictogramă .PDF
Decizii de autorizare.pdf
53.56 KB