_ cu sediul în Ploieşti, str. Torcători nr. 2B, jud. Prahovapentru postul de televiziune WYL TV Ploieşti
Întrunit în şedinţă publică în ziua de 5 februarie 2009, Consiliul Naţional al Audiovizualului a analizat cererea de prelungire a licenţei audiovizuale a S.C. WILLIS S. A., înregistrată la CNA cu nr. 1558/02.02.2009.
Radiodifuzorul S.C. WILLIS S.A. deţine licenţa audiovizuală nr. TV 157.2/18.11.1997 (valabilitate până la data de 10 februarie 2009) şi decizia de autorizare nr. 339.1/04.01.2007, pentru postul de televiziune WYL TV din Ploieşti.
În urma analizării cererii menţionate, membrii Consiliului au constatat că radiodifuzorul a încălcat dispoziţiile art. 19 alin. (2) din Decizia nr. 403/2005 privind aprobarea procedurii şi condiţiilor de acordare a licenţei audiovizuale şi a procedurii de eliberare a deciziei de autorizare audiovizuală.
Potrivit dispoziţiilor invocate, cererea de prelungire a licenţei audiovizuale se depune la Consiliul Naţional al Audiovizualului cu cel puţin 15 zile înainte de expirarea duratei de valabilitate a licenţei.
Pentru aceste considerente, în conformitate cu dispoziţiile art. 91 alin. (1) şi (2) din Legea audiovizualului nr. 504/2002, cu modificările şi completările ulterioare, cu respectarea prevederilor art. 15 din aceeaşi lege, Consiliul Naţional al Audiovizualului decide adresarea unei somaţii publice radiodifuzorului S.C. WILLIS S.A. - pentru postul de televiziune WYL TV.
Potrivit Deciziei C.N.A. nr. 52/2003, radiodifuzorul are obligaţia de a transmite în data de 9 februarie 2009, sonor şi vizual, de cel puţin 3 ori, în intervalul orar 14.30-16.45, din care o dată în principala emisiune de ştiri, următorul text:
„Consiliul Naţional al Audiovizualului a sancţionat postul WYL TV cu somaţie publică, întrucât nu a depus la CNA cererea de prelungire a licenţei audiovizuale cu cel puţin 15 zile înainte de expirarea duratei de valabilitate a licenţei, astfel cum prevede art. 19 din Decizia nr. 403/2005 privind aprobarea procedurii şi condiţiilor de acordare a licenţei audiovizuale.”Vă atragem atenţia că textul nu poate fi difuzat în calupuri de publicitate.