Selectati sanctiunile unui anumit post tv, radio sau societate de cablu
Decizii de sancționare 2008
În urma deliberărilor, membrii CNA pot constata încălcarea legislaţiei audiovizuale şi pot aplica sancţiuni. Aici puteţi găsi toate deciziile de sancţionare hotărâte de Consiliu.
privind modificarea Deciziei nr. 617/22.07.2008
privind respingerea contestației nr. 10514/04.08.2008 formulată de S.C. OMEGA DS 2005 S.R.L., împotriva Deciziei C.N.A. nr. 619/22.07.2008
privind respingerea contestației formulate de S.C. MIRADI CAB S.R.L. împotriva sancțiunii aplicate prin Decizia nr. 615/22.07.2008
privind somarea Societății Române de Televiziune - pentru postul de televiziune TVR 2 - întrucât în cadrul emisiunilor informative, Jurnalul TVR și Jurnalul regional, edițiile din zilele de 5 și 7 august 2008, au fost prezentate, în mod repetat, imagini șocante cu privire la săvârșirea unei crime la o (...)
privind somarea S.C. TV ANTENA 1 S.A. - pentru postul de televiziune ANTENA 1 - nu a început difuzarea serviciului de programe ANTENA 1 în localitatea Suceava, jud. Suceava, în maximum 45 de zile de la întreruperea acestuia, pentru motive de natură (...)
privind somarea S.C. Realitatea Media S.A. - pentru postul de televiziune REALITATEA TV - extrasele unor meciuri de fotbal disputate în Campionatul intern, difuzate în edițiile emisiunii « Minutul 91 », din zilele de 9 și 10 august 2008, au fost transmise în altă emisiune decât cea permisă de Legea (...)
privind amendarea cu 25.000 lei a S.C. TELECROMA MEDIA S.R.L. - pentru postul de televiziune Direct Digital TV - redifuzarea unor ediții ale emisiunii „Dan Diaconescu Direct”, transmise de postul OTV în luna august 2008, s-a făcut la ore nepotrivite în raport cu conținutul acestor (...)
privind sancționarea S.C. OCRAM TELEVIZIUNE SRL, pentru postul OTV, cu obligația de a difuza, în ziua de 11 septembrie 2008, timp de 3 ore, între orele 18.00 și 21.00, numai textul deciziei de sancționare emise de C.N.A.
privind acordarea dreptului la replică de către radiodifuzorul S.C. REALITATEA MEDIA S.A. - pentru postul de televiziune REALITATEA TV
privind somarea SOCIETĂȚII ROMÂNE DE TELEVIZIUNE- pentru postul de televiziune TVR 1 - întrucât în cadrul emisiunilor Jurnalul TVR, edițiile din zilele de 6 și 7 august 2008, au fost prezentate, în mod repetat, imagini șocante cu privire la săvârșirea unei crime la o casă de amanet din Galați, fără ca (...)
privind somarea S.C. ABC PLUS MEDIA - pentru postul de televiziune - NAȚIONAL TV - în emisiunile informative „Știri” difuzate în perioada 05 - 07.08.2008, de la orele 18:30, au fost prezentate, în mod repetat, imagini cu privire la săvârșirea unei crime la o casă de amanet din Galați, fără ca postul să (...)
privind somarea S.C. DOGAN MEDIA INTERNATIONAL S.A., pentru postul de televiziune KANAL D - întrucât în emisiunile informative, difuzate în zilele de 6 și 7 august 2008, de la ora 18.30, au fost prezentate, în mod repetat, imagini șocante cu privire la săvârșirea unei crime la o casă de amanet din (...)
privind somarea S.C. PRO TV S.A., întrucât în emisiunile informative, difuzate în zilele de 5, 6 și 7 august 2008, de la ora 19.00, au fost prezentate, în mod repetat, imagini cu privire la săvârșirea unei crime la o casă de amanet din Galați, fără ca postul să avertizeze în prealabil publicul în ceea ce (...)
privind amendarea cu 5 000 lei a S.C. TEHNOCONSTRUCT S.R.L. - în rețelele de cablu din CEFA, GEPIU, LEȘ, DRĂGEȘTI ȘI INAND, jud. Bihor, a retransmis programe fără a fi înscrise în oferta de servicii și fără a notifica în prealabil la CNA, modificarea structurii acesteia, iar alte programe, deși înscrise în (...)
privind somarea S.C. OTASAU S.R.L. - în rețeaua de cablu din localitatea Bărbătești, județul Vâlcea, a retransmis un număr de 16 programe în plus față de oferta de programe aprobată de Consiliu, și nu a notificat în prealabil la CNA modificarea structurii (...)