Decizia nr. 155 din 06.03.2008
06.03.2008

privind somarea S.C. MEDIA SAT TV S.R.L.,
pentru localitatea ILEANA, judeţul Călăraşi
S.C. MEDIA SAT TV S.R.L.
B-dul 1 Decembrie 1918 nr. 22, bl. 3, ap. 68
BUCUREŞTI
Tel : 0788/65.33.26
Întrunit în şedinţă publică în ziua de 06 martie 2008, Consiliul Naţional al Audiovizualului a analizat raportul întocmit de Serviciul Inspecţie, în baza reclamaţiei înregistrate la CNA sub nr. 1399/06.02.2008, privind reţeaua de cablu din localitatea Ileana, aparţinând S.C. Media Sat TV SRL.
Distribuitorul de servicii S.C. MEDIA SAT TV S.R.L. deţine avizul de retransmisie nr. A 4836/31.05.2005, Anexa nr. 1/31.05.2005, pentru localitatea Ileana, judeţul Călăraşi.
Analizând raportul prezentat de Serviciul Inspecţie, membrii Consiliului au constatat că S.C. MEDIA SAT TV S.R.L. a încălcat prevederile art. 74 alin. (3) şi (4) din Legea audiovizualului nr. 504/2002, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi pe cele ale art. 6 alin. (1) din Decizia nr. 12/2003, modificată prin Decizia nr. 262/2003 privind eliberarea avizului de retransmisie, întrucât a retransmis servicii de programe fără a fi înscrise în oferta de servicii de programe şi fără a notifica în prealabil la CNA, modificarea structurii acesteia, iar alte programe, deşi înscrise în oferta aprobată de Consiliu, nu erau retransmise.
De asemenea, distribuitorul a retransmis mai multe programe ale căror acorduri sau, după caz, contracte aveau durata de valabilitate expirată.
Potrivit dispoziţiilor art. 74 alin. (3) şi (4) din Legea audiovizualului :
- „alin. (3) - Distribuitorii de servicii au obligaţia de a notifica în prealabil Consiliului orice modificare în structura ofertei de servicii de programe retransmise.
- alin. (4) – Consiliul retrage avizul prevăzut la alin. (1) în cazul în care un distribuitor de servicii retransmite un serviciu de programe fără deţinerea drepturilor de retransmisie." Conform dispoziţiilor art. 6 alin. (1) din Decizia CNA nr. 12/2003, astfel cum a fost modificată, distribuitorul avea obligaţia legală să aducă la cunoştinţa CNA modificările intervenite în structura ofertei de servicii de programe retransmise, cu cel puţin 15 zile înainte de efectuarea acestora.
În urma controlului efectuat de inspectorul teritorial al CNA în data de 22.02.2008, în localitatea Ileana, judeţul Călăraşi, s-a constatat faptul că în această reţea de cablu aparţinând SC Media Sat TV SRL se retransmiteau în plus faţă de oferta de servicii de programe aprobată, următoarele 26 de programe : Pro TV, Sport.ro, Acasă TV, Antena1, Antena 2, Antena 3, Euforia Life Styl, Realitatea, Jetix, Etno, Naţional, N24, Favorit, Kanal D, Telesport, Naţional Geografic, Discovery Channel, Animal Planet, Kiss TV, Sport Klub, B1TV, Romantica, Axn, Pro Cinema, Hallmark, Boomerang).
Din analiza raportului de inspecţie mai rezultă faptul că un număr de 3 programe : TVR Cultural, TVR Internaţional, DDTV, deşi înscrise în oferta de programe aprobată de Consiliu, nu erau retransmise în reţea. În baza aceluiaşi raport de control, membrii Consiliului au mai constatat că SC Media Sat TV SRL retransmitea mai multe programe (Antena 1, B1TV, Etno, Favorit, Minimax, N24, Naţional, Realitatea, Telesport, Kiss TV) ale căror acorduri sau, după caz, contracte aveau durata de valabilitate expirată.
De asemenea, membrii Consiliului au constatat că S.C. MEDIA SAT TV S.R.L. a încălcat şi prevederile art. 82 alin (2) din Legea audiovizualului nr. 504/2002, cu modificările şi completările ulterioare şi ale Instrucţiunii nr. 3/2004, întrucât nu retransmite programul TVR CULTURAL, în localitatea Ileana din judeţul Călăraşi. Potrivit dispoziţiilor invocate, distribuitorii de servicii au obligaţia să includă în oferta de servicii de programe şi să retransmită programele publice de televiziune, respectiv, TVR Cultural.
În temeiul dispoziţiilor art. 90 alin. (1) lit. f) şi alin. (3) din Legea audiovizualului nr. 504/2002, cu modificările şi completările ulterioare, cu respectarea prevederilor art. 15 din acelaşi act normativ, Consiliul Naţional al Audiovizualului decide sancţionarea cu somaţie publică a distribuitorului de servicii S.C. MEDIA SAT TV S.R.L. şi dispune intrarea în legalitate, în termen de 14 zile de la comunicarea prezentei decizii.
Potrivit dispoziţiilor Deciziei C.N.A. nr. 36/2008, aveţi obligaţia de a transmite, în reţeaua de cablu din localitatea Ileana, judeţul Călăraşi, în mod continuu, timp de 7 zile, pe canalul alocat fiecărui program care a constituit obiect al sancţiunii, următorul text :
„Consiliul Naţional al Audiovizualului a sancţionat distribuitorul de servicii S.C. MEDIA SAT TV S.R.L. cu somatie publică, întrucât în reţeaua de cablu din localitatea Ileana, judeţul Călăraşi, a retransmis mai multe programe fără a fi înscrise în oferta de servicii de programe şi fără a notifica în prealabil la CNA, modificarea structurii acesteia, iar alte programe, deşi înscrise în oferta aprobată de Consiliu, nu erau retransmise.
De asemenea, distribuitorul a retransmis mai multe programe ale căror acorduri sau, după caz, contracte aveau durata de valabilitate expirată, fapt ce contravine prevederilor art. 74 din Legea audiovizualului.”