Decizia nr. 921 din 04.11.2008

04.11.2008


envoyer l'article par mail title=

privind somarea a S.C. DIPLOMATIC TVR PRES S.R.L.
cu sediul în FOCŞANI, Str. Mioriţa nr. 4, jud. Vrancea

pentru postul de televiziune ATLAS TV
FOCŞANI, Str. Mioriţa nr. 4, jud. Vrancea

Întrunit în şedinţă publică în ziua de 4 noiembrie 2008, Consiliul Naţional al Audiovizualului a analizat raportul întocmit de Serviciul Inspecţie privind respectarea principiilor şi regulilor de desfăşurare a campaniei electorale pentru alegerea Camerei Deputaţilor şi a Senatului, de către postul de televiziune ATLAS TV.

Postul de televiziune ATLAS TV aparţine radiodifuzorului S.C. DIPLOMATIC TVR PRES S.R.L. (licenţa audiovizuală nr. TV-C 027/17.07.2003 şi decizia de autorizare nr. 525.0/16.09.2003).

În urma analizării raportului de inspecţie, membrii Consiliului au constatat că radiodifuzorul a încălcat prevederile art. 18 din Decizia CNA nr. 792/2008 privind principii şi reguli de desfăşurare a campaniei electorale pentru alegerea Camerei Deputaţilor şi a Senatului, prin intermediul serviciilor de programe audiovizuale.

Potrivit dispoziţiilor art. 18,

„(1) În perioada dintre intrarea în vigoare a prezentei decizii şi începerea campaniei electorale, radiodifuzorii nu vor difuza emisiuni electorale şi spoturi electorale, astfel cum acestea sunt definite la art. 8, respectiv la art. 14, şi nici spoturi publicitare comerciale sau alte producţii audiovizuale care transmit sau induc mesaje electorale.

(2) Până la începerea campaniei electorale emisiunile informative ÅŸi de dezbatere vor respecta prevederile Codului de reglementare a conÅ£inutului audiovizual ÅŸi nu vor avea caracter de propagandă electorală.”

ÃŽn fapt, postul de televiziune ATLAS TV a difuzat, în ziua de 21 octombrie 2008, începând cu ora 19:00, emisiunea „EdiÅ£ie specială”. Invitatul emisiunii a fost domnul George BăieÅŸu, candidat PSD la Colegiul 1 din jud. Vrancea. Pe parcursul emisiunii, domnul George BăieÅŸu a prezentat, în mod detaliat, proiecte sociale în care se va implica în cazul în care va fi ales în Parlamentul României.

Au fost reÅ£inute astfel aspecte cu privire la : tarif social la gaze, tarif social la electricitate, rograme destinate tinerelor familii, s.a.

Redăm din raportul de monitorizare “George BăieÅŸu : Ceea ce în schimb va face Partidul Social Democrat, dacă va veni la guvernare, este o altă redistribuire a profitului societăţii româneÅŸti. Pentru că dacă vorbim de o creÅŸtere economică, vorbim de un profit al societăţii româneÅŸti.

Problema este… cine ia dividendele acestui profit ? Dacă dividendele merg la o categorie foarte limitată numeric, la mai puÅ£in de 10% dintre români, aÅŸa cum s-a întâmplat în acesti 4 ani, practic putem vorbi de o creÅŸtere economică care a produs foloase numai unei categorii restrânse. ÃŽn condiÅ£iile în care Partidul Social Democrat va reuÅŸi, ÅŸi-ÅŸi pune în practică ideile, vom reuÅŸi să facem ca această crestere economică să fie folositoare mult mai multor oameni.

George BăieÅŸu : ÃŽn niciun caz George BăieÅŸu nu-ÅŸi propune să fie un supra primar sau un super primar. Dacă eu o să fiu deputat de FocÅŸani o să fiu ÅŸeful d-lui primar Bacinschi, eu o să fiu susÅ£inătorul d-lui primar Bacinschi, eu o să fiu cel care, în cadrul unei echipe de parlamentari ÅŸi sper a unei echipe de guvernare, mă voi bate foarte tare ca, în sfârÅŸit, în România să se aplice un tarif social la gaze, un tarif social la electricitate, astfel încât persoanele aflate în dificultate sau care trebuie ajutate să treacă un anumit prag al unei vieÅ£i normale, să plătească un preÅ£ social la gaz ÅŸi la curent. De asemenea, noi am avut un program, noi suntem cei care am dat viaţă, am dat contur programului de locuinÅ£e ANL. Acum Partidul Social Democrat îşi ia ca responsabilitate, pentru anii în care sperăm va guverna, programe destinate tinerelor familii. E vorba de sprijin pentru familie, atunci când ea se constituie, este vorba de sprijin pentru prima locuinţă, este vorba de sprijin pentru primul copil. Noi încercăm ÅŸi vom reuÅŸi, sunt sigur, avem această calificare dovedită deja, vom reuÅŸi să dăm siguranţă tinerilor pentru a-ÅŸi începe viata în societate ÅŸi în folosul societăţii.“

Având în vedere că radiodifuzorul a transmis, în emisiunea „„EdiÅ£ie specială” din data de 21 octombrie 2008, un mesaj electoral, membrii Consiliului au constatat că nu au fost respectate dispoziÅ£iile legale din Decizia nr. 792/2008 care reglementează, la art. 18 alin.(1) că, în perioada dintre intrarea în vigoare a prezentei decizii ÅŸi începerea campaniei electorale, radiodifuzorii nu vor difuza emisiuni electorale ÅŸi spoturi electorale, astfel cum acestea sunt definite la art. 8, respectiv la art. 14, ÅŸi nici spoturi publicitare comerciale sau alte producÅ£ii audiovizuale care transmit sau induc mesaje electorale. Pentru aceste considerente, membrii Consiliului au propus somarea radiodifuzorului S.C. DIPLOMATIC TVR PRES S.R.L.

În conformitate cu dispoziţiile art. 20 din Decizia CNA nr. 792/2008 privind principii şi reguli de desfăşurare a campaniei electorale pentru alegerea Camerei Deputaţilor şi a Senatului, prin intermediul serviciilor de programe audiovizuale şi ale art. 91 alin. (1) şi (2) din Legea audiovizualului nr. 504/2002, cu modificările şi completările ulterioare, cu respectarea prevederilor art. 15 din aceeaşi lege, Consiliul Naţional al Audiovizualului decide adresarea unei somaţii publice radiodifuzorului S.C. DIPLOMATIC TVR PRES S.R.L. - pentru postul de televiziune ATLAS TV şi dispune intrarea de îndată în legalitate.

Potrivit Deciziei C.N.A. nr. 52/2003, radiodifuzorul are obligaÅ£ia de a transmite în următoarele 24 de ore de la comunicare, sonor ÅŸi vizual, de cel puÅ£in 3 ori, în intervalul orar 18.00-22.00, din care o dată în principala emisiune de ÅŸtiri, următorul text :

„Consiliul NaÅ£ional al Audiovizualului a sancÅ£ionat postul ATLAS TV cu somaÅ£ie publică, întrucât, în ziua de 21 octombrie 2008, a difuzat emisiunea „EdiÅ£ie specială”, în cadrul căreia un candidat pentru Parlamentul României din partea unui partid politic a transmis publicului un mesaj electoral prin prezentarea, în mod detaliat, a programului său politic, fapt ce contravine prevederilor art. 18 din Decizia privind principii ÅŸi reguli de desfăşurare a campaniei electorale.

Potrivit reglementărilor în vigoare, până la începerea campaniei electorale, nu este permisă difuzarea emisiunilor care trasmit sau induc mesaje electorale, iar emisiunile informative ÅŸi de dezbatere vor respecta prevederile Codului audiovizual referitoare la echilibru, obiectivitate ÅŸi imparÅ£ialitate ÅŸi nu vor avea caracter de propagandă electorală.”

Vă atragem atenţia că textul nu poate fi difuzat în calupuri de publicitate.