Extras din procesul verbal al ședinței de joi, 5 martie 2009, ora 10.00

ȘedinÈ›a s-a desfășurat în prezenÈ›a următorilor membri ai Consiliului : Răsvan Popescu, Ioan Onisei, Narcisa Iorga, Mihai Mălaimare, Christian Mititelu, Cristina Trepcea, Gelu Trandafir, Dan Grigore, Constantin DuÈ›u.

06.03.2009


envoyer l'article par mail title=

1. Rapoarte de monitorizare :

  • Prima TV – anunÅ£unÅ£uri promoÅ£ionale, difuzate în perioada 22.02 – 02.03.2009.

Conform raportului de monitorizare, în timpul difuzării unor filme au fost inserate anunţuri promoţionale pentru diverse emisiuni, pe o suprafaţă de circa 8-9% din ecran.

Consiliul a hotărât în unanimitate să se trimită postului o adresă de atenţionare.

În urma vizionării imaginilor şi a discuţiilor, Consiliul a hotărât sancţionarea postului cu somaţie publică.

Membrii Consiliului au constatat că radiodifuzorul nu a respectat măsurile de protecţie a minorilor prevăzute de legislaţia audiovizuală, respectiv criteriile de clasificare şi ora de difuzare a telenovelei Regina. Astfel, s-au încălcat prevederile art. 21 (1), coroborat cu art. 18, lit. d, raportat la art. 16, alin. 3 din Codul de reglementare a conţinutului audiovizualului.

Hotărârea a fost luată cu 7 voturi pentru şi 2 voturi împotrivă (d-na Narcisa Iorga şi dl. Christian Mititelu).

Adrese de răspuns către reclamanţi.

Membrii Consiliului au constatat că s-au încălcat dispoziÅ£iile art. 29, alin. 2, pct. d din Legea audiovizualului nr. 504/2002 (“să nu prezinte în mod nejustificat minori în situaÅ£ii periculoase.”)

Consiliul a hotărât să se trimită decizii de somare cu intrare de îndată în legalitate posturilor care difuzează spotul şi, spre ştiinţă, celorlalte posturi de televiziune.

  • Radio Zu – emisiunea „Morning ZU”, difuzată pe data de 26.02.2009 – reclamaÅ£ia nr.2991/27.02.2009.

Consiliul a hotărât ca postul să acorde reclamantului dreptul la rectificare. Adresă către post şi adresă răspuns către reclamant.

  • Radio 21, Europa FM, Radio Guerrilla, Kiss FM – spoturi publicitare, difuzate în luna februarie 2009.

Consiliul a hotărât :

- pentru spotul suplimentului Libertatea şi pentru spotul BCR să se trimită decizii de somare cu intrare de îndată în legalitate posturilor care difuzează spoturile.

- pentru spotul Fiat – se solicită punct de vedere de la RAC.

2. Informări ale Serviciului InspecÅ£ie cu privire la :

Membrii Consiliului au constatat că au fost încălcate prevederile art. 3, alin 1 din Legea audiovizualului nr. 504/2002 şi ale art. 42, alin. 1 şi 4 din Codul de reglementare a conţinutului audiovizual.

Consiliul a hotărât în unanimitate sancţionarea postului cu amendă în cuantum de 5.000 lei.

  • Mix 1 ÅŸi Mix 2 BraÅŸov – reclamaÅ£iile nr.2511/18.02.2009 ÅŸi nr.3059/02.03.2009 ÅŸi reclamaÅ£ia nr.3308/05.03.2009 referitoare la RTT BraÅŸov

Se va rediscuta în şedinţa de marţi, 10.03.2009.

  • Televiziunea Prahova PloieÅŸti - emisiunea « Atitudine » difuzată în data de 09.02.2009.

ÃŽn urma vizionării imaginilor ÅŸi a discuÅ£iilor au fost 2 propuneri : sancÅ£ionarea postului cu somaÅ£ie publică ÅŸi adresă de atenÅ£ionare către post.

Propunerea cu adresă de atenţionare a fost votată în unanimitate. Adresă către post.

Consiliul a hotărât în unanimitate sancţionarea postului cu somaţie publică.

  • PRO TV Buzău – reclamaÅ£ia nr.2782/24.02.2009

ÃŽn urma vizionării imaginilor ÅŸi a discuÅ£iilor au fost 2 propuneri : sancÅ£ionarea postului cu somaÅ£ie publică sau adresă de atenÅ£ionare către post.

Propunerea de adresă de atenţionare a întrunit numărul legal de voturi fiind votată cu 6 voturi pentru. Adresă către post şi adresă de răspuns către reclamant.

3. Decizii de autorizare.

S-au aprobat în unanimitate.

4. Solicitare prelungire licenţă audiovizuală cu 6 luni : *S.C. Adria Flux SRL BucureÅŸti pentru Info Line TV.

S-a aprobat.

5. DiscuÅ£ii cu privire la :

  • Reuniunea EPRA ce va avea loc la Tallinn pe 7-8 mai 2009 ;
  • ConferinÅ£a despre educaÅ£ia media, ce va avea loc la Praga în perioada 18 – 20 martie 2009 ;
  • Comitetul de Contact pentru Directivă ce va avea loc la Bruxelles pe data de 31 martie 2009.

Consiliul a hotărât :

  • la Reuniunea EPRA ce va avea loc la Tallinn pe 7-8 mai 2009 vor participa dl. Ioan Onisei, dl Grigore Zanc, d-na Cristina Trepcea.
  • la ConferinÅ£a despre educaÅ£ia media, ce va avea loc la Praga în perioada 18 – 20 martie 2009 – vor participa dl. Mihai Mălaimare ÅŸi dl. Constantin DuÅ£u
  • la Comitetul de Contact pentru Directivă ce va avea loc la Bruxelles pe data de 31 martie 2009 – va participa dl. Christian Mititelu
  • la Sesiunea Comitetului ConvenÅ£ei privind Televiziunea Transfrontaliere, ce va avea loc la Strassbourg – va participa dl. Răsvan Popescu.

6. Discutare adrese :

  • nr.3186/03.03.2009 d ela S.C Tele M SA BotoÅŸani – Notificare cu privire la difuzarea pe data de 06.03.2009 a Galei Pitbull Challange 4 (K1). S-a luat la conoÅŸtinţă. Inspectorul teritorial să urmărească dacă aceasta respectă legislaÅ£ia audiovizuală în vigoare.
  • nr.3165/03.03.2009 de la Radio France Internationale România SRL – Notificare cu privire la modificarea amplasamentului staÅ£iei RFI Craiova.

S-a aluat la cunoştinţă.

  • nr.3084/02.03.2009 de la SonArt Artist Management&Records – solicită promovarea în regim de campanie de interes public, pe TVR 1, TVR 2 ÅŸi TVR Cultural, a concertului Traffic Strings ce va avea loc la Sala Radio, pe data de 4 aprilie 2009.

S-a aprobat.

  • nr.3163/03.03.2009 de la UNHCR – solicită difuzarea în regim de campanie de interes public a spotului „Maraton” al cărui mesaj este „Să ajutăm refugiaÅ£ii să se simtă acasă”, spot realizat de ÃŽnaltul Comisariat ONU pentru RefugiaÅ£i.

S-a aprobat.

  • nr.3205/03.03.2009 de la Curtea Veche Publishing – solicită promovarea pe postul public de televiziune, a unor evenimente prilejuite de vizita doamnei Kerry Kenedy (lansarea cărÅ£ii „Spune adevărul puterii. Apărători ai drepturilor omului care transformă lume”, de Kerry Kenedy, o piesă de teatru, o expoziie de fotografie, un simpozion dedicat drepturilor omului ÅŸi un suport de curs pentru ÅŸcoli realizat în parteneriat cu Amnesty International USA), în regim de campanie de interes public.

S-a aprobat.

  • nr.3216/04.03.2009 de la Teatrul « George Ciprian » Buzău – solicită promovarea pe postul public de televiziune, cu care au încheiat contract de parteneriat, a premierei teatrale „Inimă de boxer”.

S-a aprobat.