Extras din procesul verbal al ședinței de marți, 8 iulie 2008, ora 11.00
Ședința s-a desfășurat în prezența următorilor membri ai Consiliului : Răsvan Popescu, Attila Szasz, Grigore Zanc, Cristina Trepcea, Constantin Duțu, Gelu Trandafir, Ioan Onisei, Dan Grigore.
09.07.2008

1. Solicitare licenţă audiovizuală prin satelit : *S.C. Confort Media SRL Bucureşti pentru Ring TV – ora 11.00.
Conform reprezentanţilor postului şi documentelor depuse, postul va avea un program generalist, care se va adresa unui public matur. În realizarea emisiunilor se va ţine cont nu numai de audienţă, ci şi de calitate. Principala emisiune informativă va începe la ora 20.00. De asemenea, postul va transmite emisiuni de dezbateri, concurs de cultura generală, emisiuni pentru adolescenţi la care vor fi invitaţi sociologi, psihlogi, profesori şi părinţi şi în care se vor dezbate probleme specifice vârstei.
Reprezentanţii postului au mai spus, printre altele, că nu fac investiţii pe termen scurt, că importantă este calitatea programului, iar violenţa va lipsi, că vor evita divertismentul uşor care atrage o audienţa de termen scurt.
Consiliul a aprobat solicitarea cu 7 voturi pentru şi 1 vot împotrivă (dl. Dan Grigore).
2. Rapoarte de monitorizare :
- Antena 1, Antena 3, Realitatea TV, Prima TV, OTV – emisiuni de ştiri difuzate pe data de 26.06.2008 – reclamaţia nr.8921/27.06.2008, referitoare la mediatizarea cazului profesoarei de franceză din Zalău.
Consiliul a hotărât invitarea directorilor de ştiri de la posturile mai sus menţionate şi a reprezentanţilor : CJI, AJR, Agenţia de Monitorizare a Presei pentru discuţii pe acest subiect, în şedinţa de joi 10.07.2008, ora 10.00. Se vor transmite adrese de invitare.
- Kanal D – emisiunea „Tu contezi”, difuzată pe data de 13.06.2008 – reclamaţia nr.8396/17.06.208.
Nu au fost încălcări. Adresă de răspuns către reclamant.
- Posturi TV – emisiunile de ştiri difuzate pe data de 25.06.2008 – reclamaţia nr.8880/26.06.2008, referitoare la ştirile privind fetiţa însărcinată, în vârstă de 11 ani.
Se va discuta subiectul în şedinţa de joi, 10.07.2008, în cadrul întâlnirii cu directorii de ştiri.
3. Decizii de autorizare.
Pronto Serv Radio şi Setup Media. - DA
4. Solicitare licenţă audiovizuală prin reţele de telecomunicaţii :
- S.C. Style SRL Odorheiu Secuiesc (videotext).
Consiliul a aprobat în unanimitate solicitarea.
5. Solicitare prelungire termen intrare în emisie : *Arhiepiscopia Ortodoxă Română Alba Iulia pentru Zlatna.
Consiliul a aprobat în unanimitate solicitarea.
6. Solicitări funcţionare provizorie din alt amplasament :
- S.C. SBS Broadcasting Media SRL Bucureşti pentru Kiss FM şi Magic FM Galaţi ;
- S.C. Vox T SRL Iaşi pentru Vox T Paşcani ;
- S.C. Canet Radio SRL Bucureşti pentru One FM Galaţi.
Consiliul a aprobat în unanimitate solicitările.
7. Discutare adrese :
- nr.2403/27.02.2008 şi nr.8932/27.06.2008 de la domnul Gabriel Nicolaescu, referitoare la un promo privind emisiunea lui Dan Capatos, Show – cu monitorizare şi punct de vedere de la Antena 1.
Adresă de răspuns către reclamant cu ataşarea punctului de vedere de la post.
- nr.9155/03.07.2008 de la Asociaţia A.R.T Fusion – solicită difuzarea în regim de campanie de interes public a spoturilor radio/TV de promovare a atitudinii proecologice.
S-a aprobat. Adresă de răspuns.
- nr.9315/04.07.2008 de la Asociaţia Future Networks – solicită difuzarea în regim de campanie de interes public a evenimentului cultural „Expoziţia Leonardo da Vinci”.
S-a aprobat. Adresă de răspuns.
- nr.9061/01.07.2008 de la S.C. Camina Trust SRL Bucureşti – solicită acordul C.N.A. pentru difuzarea pe licenţa GSP TV a programelor : GSP TV 2, 3 şi 4
S-a aprobat. Adresă de răspuns.
8. Diverse.