Comunicat de presă. Ședința din data de 01.10.2015

01.10.2015


envoyer l'article par mail title=

Amenda 15.000 de lei – Sport Total FM
Somaţie publică – Naţional 24 PLUS

Întrunit în şedinţă publică, Consiliul Naţional al Audiovizualului a analizat rapoartele întocmite de Direcția Monitorizare ca urmare a reclamațiilor primite și a decis aplicarea următoarelor sancțiuni :

- amendă în cuantum de 15.000 de lei postului de radio Sport Total FM, pentru că la difuzarea emisiunilor „Liga de weekend” (ediţia din 15.08.2015) şi „Blokstart Matinal” (ediţiile din 18, 19 şi 20.08.2015), radiodifuzorul a încălcat, după caz, prevederile art. 39 alin. (2) din Legea audiovizualului nr. 504/2002 şi dispoziţiile art. 40 alin. (3) din Codul de reglementare a conţinutului audiovizual ;
- somaţie publică postului de televiziune Naţional 24 PLUS, deoarece a difuzat începând cu ora 22.00, cu marcaj 15, mai multe ediţii ale emisiunii „Consilier de urgenţă” cu încălcarea prevederilor art. 18 lit. a), b), c) din Codul audiovizualului. Raportul a cuprins ediţiile din perioada 11-15.05.2015 şi din data de 19.08.2015 ale emisiunii anterior menţionate.

În aceeași ședință, după discutarea solicitărilor de prelungire a valabilităţii licenței audiovizuale, constatând abateri de la prevederile legale, membrii Consiliului au decis să sancționeze cu somație publică societatea N&D MUSIC MEDIA CIM SRL-D (Bistriţa) pentru Radio Balada din Bistriţa pentru că nu a respectat dispozițiile art. 54 alin. (2) din Legea audiovizualului.

Biroul Comunicare și Relații cu Publicul


Prevederile legislației audiovizualului la care facem referire :

Legea audiovizualului nr. 504/2002 cu modificările și completările ulterioare

art. 39 (2) Difuzarea în serviciile de televiziune şi de radiodifuziune a programelor care pot afecta dezvoltarea fizică, mentală sau morală a minorilor se poate face numai dacă, prin alegerea intervalului orar de difuzare, prin codare sau ca efect al altor sisteme de acces condiţionat, se asigură faptul că minorii din zona de transmisie, în situaţii normale, nu pot auzi sau vedea emisiunile respective.

art. 54 (2) Furnizorii de servicii media audiovizuale au obligaţia să solicite Consiliului acordul pentru orice modificare intervenită în documentele şi în datele declarate, prevăzute la art. 54 alin. (1) lit. b) şi e).

Decizia CNA nr. 220/2011 privind Codul de reglementare a conținutului audiovizual

art. 18 Nu pot fi difuzate în intervalul orar 6,00 - 23,00 producţii care prezintă :
a) violenţă fizică, psihică sau de limbaj, în mod repetat ;
b) scene de sex, limbaj sau comportament obscen ;
c) persoane în ipostaze degradante ;

art. 40 (3) Moderatorii, prezentatorii şi realizatorii programelor au obligaţia să nu folosească şi să nu permită invitaţilor să folosească un limbaj injurios sau să instige la violenţă.