Comunicat de presă. Ședința publică a CNA din 14.02.2017

14.02.2017


envoyer l'article par mail title=


- România TV – amenzi 40.000 de lei și 7.500 de lei

ÃŽntrunit în È™edință publică, Consiliul NaÈ›ional al Audiovizualului a decis aplicarea următoarelor sancÈ›iuni :

- amendă în cuantum de 40.000 de lei postului România TV pentru că la difuzarea unei serii de emisiuni informative È™i de dezbatere în care au fost analizate opt materiale video înregistrate, realizate de Sebastian Ghiță, radiodifuzorul a încălcat prevederile art. 3 alin. (2) din Legea audiovizualului nr. 504/2002 referitoare la obligaÈ›ia de a asigura „informarea obiectivă a publicului prin prezentarea corectă a faptelor ÅŸi evenimentelor ÅŸi să favorizeze libera formare a opiniilor” . De asemenea, nu au fost respectate nici dispoziÈ›iile art. 40 alin. (1), art. 64 alin. (1) lit. b) È™i art. 66 alin. 1 lit. a) din Codul de reglementare a conÈ›inutului audiovizual. Raportul de monitorizare, întocmit de direcÈ›ia de specialitate, a cuprins perioada 19.12.2016 – 16.01.2017 ;

- amendă în cuantum de 7.500 de lei postului România TV pentru încălcarea dispoziÈ›iilor art. 40 alin. (1) È™i (2) din Codul audiovizualului, precum È™i obligarea radiodifuzorului de a acorda drept la replică Consiliului Superior al Magistraturii È™i DirecÈ›iei NaÈ›ionale AnticorupÈ›ie, în conformitate cu prevederile aceluiaÈ™i Cod. Consiliul a avut în vedere rapoartele de monitorizare întocmite de direcÈ›ia de specialitate pentru emisiunile „România de poveste” din 03.12.2016 È™i „Ultima oră” din 06.12.2016.

Biroul Comunicare și Relații cu Publicul


Prevederile legislaÈ›iei audiovizualului la care facem referire :

Decizia CNA nr. 220 /2011 privind Codul de reglementare a conţinutului audiovizual, cu modificările și completările ulterioare

art. 40 (1) ÃŽn virtutea dreptului la propria imagine, în cazul în care în programele audiovizuale se aduc acuzaÅ£ii unei persoane privind fapte sau comportamente ilegale ori imorale, acestea trebuie susÅ£inute cu dovezi, iar persoanele acuzate au dreptul să intervină pentru a- ÅŸi exprima punctul de vedere ; dacă acuzaÅ£iile sunt aduse de furnizorul de servicii media audiovizuale, acesta trebuie să respecte principiul audiatur et altera pars ; în situaÅ£ia în care persoana vizată refuză să prezinte un punct de vedere, trebuie să se precizeze acest fapt.

(2) Moderatorii programelor au obligaţia să solicite ferm interlocutorilor să probeze afirmaţiile acuzatoare sau să indice, cel puţin, probele care le susţin, pentru a permite publicului să evalueze cât de justificate sunt acuzaţiile.

art. 64 (1) ÃŽn virtutea dreptului fundamental al publicului la informare, furnizorii de servicii media audiovizuale trebuie să respecte următoarele principii : (…) b) informarea cu privire la un fapt sau un eveniment să fie corectă, verificată ÅŸi prezentată în mod imparÅ£ial ÅŸi cu bună-credinţă.

art. 66 (1) a) ÃŽn programele de ÅŸtiri ÅŸi dezbateri informarea în probleme de interes public, de natură politică, economică, socială sau culturală, trebuie să respecte următoarele principii : a) asigurarea imparÅ£ialităţii, echilibrului ÅŸi favorizarea liberei formări a opiniilor, prin prezentarea principalelor puncte de vedere aflate în opoziÅ£ie, în perioada în care problemele sunt în dezbatere publică.