Decizia nr. 159 din 11.03.2014
14.03.2014

privind amendarea cu 10.000 lei a S.C. GRUPUL MEDIA CAMINA (GMC) S.R.L.,
BucureÅŸti, B-dul Ficusului nr. 44A, Corp B, etaj 4, sector 1,
CUI 15081313
pentru postul RADIO ZU
Bucureşti, str. Maior Gheorghe Şonţu nr. 8, sector 1
ÃŽntrunit în ÅŸedinţă publică în ziua de 11 martie 2014, Consiliul NaÅ£ional al Audiovizualului a analizat rapoartele întocmite de DirecÅ£ia Monitorizare în baza reclamaÅ£iilor înregistrate la CNA sub nr. 14081/18.12.2013, 2297/21.02.2014 ÅŸi 2395/24.02.2014, cu privire la unele ediÅ£ii ale emisiunii „Mircea Badea la Radio Zu”, difuzate în zilele de 16 decembrie 2013 ÅŸi 20 februarie 2014, de postul RADIO ZU.
Postul RADIO ZU din Bucureşti aparţine radiodifuzorului S.C. GRUPUL MEDIA CAMINA (GMC) S.R.L. (licenţa audiovizuală nr. R 427.3/26.04.2004, decizia de autorizare nr. 1002.0/22.12.2005 şi reautorizare nr. 1002.1/27.02.2009).
În urma dezbaterilor ce au avut loc după analizarea rapoartelor de monitorizare, membrii Consiliului au constatat că radiodifuzorul S.C. GRUPUL MEDIA CAMINA (GMC) S.R.L. a încălcat prevederile art. 40 alin. (3) din Decizia CNA nr. 220/2011 privind Codul de reglementare a conţinutului audiovizual,
cu modificările şi completările ulterioare.
Potrivit dispoziţiilor invocate, moderatorii programelor au obligaţia să nu folosească şi să nu permită invitaţilor să folosească un limbaj injurios sau să instige la violenţă.
ÃŽn fapt, postul RADIO ZU difuzează în fiecare zi, de luni până joi, în intervalul orar 18.00-19.00, emisiunea „Mircea Badea la Radio Zu”, moderată de Răzvan Popescu ÅŸi Mircea Badea.
Emisiunea este interactivă, pe parcursul acesteia intervenind prin telefon, în direct, diverşi ascultători care comentează anumite subiecte.
În ediţia din 16 decembrie 2013, unul dintre subiectele abordate de mai mulţi ascultători s-a referit la respectarea vitezei legale de circulaţie pe şoselele din România. În jurul orei 18:55, ultimul ascultător, Andrei, în intervenţia sa,
a afirmat că e uimit de mentalitatea românilor care se plâng atunci când iau o amendă şi a relatat că, după ce a trăit o perioadă în Elveţia şi s-a reîntors în România, acum respectă regulile de circulaţie, chiar dacă drumul dintre Bucureşti şi Cluj ar dura 12 ore. Afirmaţiile ascultătorului l-au înfuriat pe Mircea Badea, care a întrerupt legătura telefonică cu acesta şi i-a adresat o serie de apelative jignitoare.
Redăm din raport :
Mircea Badea : A, bun. Deci, să fac două zile până la Cluj. E în regulă. Nu pot azi cu prostia. Deci, nu pot, gata ! Hai, marş de pe post ! Îl şi înjur pe ăsta, nu mai... Nu pot cu...
Răzvan Popescu : Nu, dar te rog frumos, vorbeşte cu omul. Poate că omul vroia 12 ore...
Mircea Badea : Hai, hai. Marş ! Altu’ ! Nu, nu pot cu proştii, nu pot !
(...)
Mircea Badea : Auzi, a venit ăla din Elveţia să ne spună că trebuie să facem două zile până la Cluj, că acolo e un semn. Doamne, cât de prost trebuie să fii, băi nene ! Cât de prost ! Cât de prost, Doamne, cât de prost !
Răzvan Popescu : Ha-ha-ha ! Auzi, dacă face 12 ore până la Cluj ...
Mircea Badea : Auzi, cretinul ăsta dacă mai umblă mult în România...
Răzvan Popescu : Da ?
Mircea Badea : Crede-mă, şi are el băşinile lui din Elveţia, unde sigur că respecţi regulile, că acolo nu faci 12 ore distanţa Bucureşti – Cluj...
Răzvan Popescu : Da, corect...
Mircea Badea : Şi atunci nu-i o problemă să respecţi regulile. Cretinul ăsta, crede-mă, că moare în accident de circulaţie. Eu îţi dau scris.
Răzvan Popescu : Doamne fereşte !
Mircea Badea : Bine, presupunând că Doamne nu-l fereşte, ăsta moare în accident de circulaţie de cât de prost e. Aşa, alo ?
Răzvan Popescu : Ia să auzim, alo ? Aoleu, stai că am apăsat pe butonul greşit !
Mircea Badea : Că va adormi la volan, va face... Va intra pe contrasens
într-un tir, el, sigur, cu viteza legală... Auzi mă : eşti obosit, te opreşti. Du-te dracu’ de prost ! Alo ?
(...)
Mircea Badea : Deci, nu poţi să... Auzi mă ? Prostul ăla îmi spunea cum conduce el 12 ore de la Bucureşti la Cluj şi că aşa trebuie făcut...
Răzvan Popescu : Te rog frumos să-ţi... (n.n. Neinteligibil pentru că vorbesc deodată în studio)
Mircea Badea : Deci, este nasol să nu respecţi viteza legală, dar e OK să conduci 12 ore. Cât de prost să fii ?
Răzvan Popescu : Adevărul că-n Elveţia aş respecta şi eu viteza legală tot timpul...
Mircea Badea : Hai mă, lasă-mă cu toţi proştii ăştia, mă ! Mă prostule ! Prostule, dacă mai asculţi radioul, prostule !
(...)
Silviu Andrei : Domnu’ Mircea, domnu’ Badea, nu jigniţi, vă rog...
Răzvan Popescu : Lasă-l mă să termine...
Mircea Badea : Deci, prostule, dacă asculÅ£i radioul acuma, prostule. ÃŽn ElveÅ£ia, prostule, s-au făcut reguli, prostule, care se respectă, prostule, dar s-au făcut ÅŸi ÅŸosele, care îţi permit Å£ie, respectând viteza legală, prostule, să nu faci 12 ore între BucureÅŸti ÅŸi Cluj, prostule. Că dacă faci 12 ore între BucureÅŸti ÅŸi Cluj, prostule, o să adorimi la volan, prostule, ÅŸi o să cazi în râu. (n.n. Se aud râsete în studio.) Omori niÅŸte oameni nevinovaÅ£i, prostule. Du-te dracului de prost. Atâta am vrut să spun. Nu sunt de acord cu proÅŸtii. Gata, hai !”.
După acest moment, însuşi moderatorul Răzvan Popescu l-a apostrofat pe colegul său, Mircea Badea, afirmând că nu este de acord cu folosirea de către acesta a apelativului prostule.
„Răzvan Popescu : Nu râde !... Te rog frumos. Nu sunt de acord cu apelativul prostule...”.
În aceeaşi şedinţă publică, Consiliul a analizat şi ediţia emisiunii din
20 februarie 2014 şi a constatat că şi în cadrul acesteia moderatorul
Mircea Badea a folosit apelative jignitoare la adresa ascultătorilor care au intervenit în emisiune, fapt de natură a prejudicia demnitatea persoanei.
Astfel, în contextul în care Cristina a intervenit în emisiune, solicitând o informaţie în legătură cu prezenţa d-lui Crin Antonescu în cadrul emisiunilor difuzate de postul Antena 3, moderatorul Mircea Badea a folosit la adresa acesteia un limbaj injurios, de natură a-i leza demnitatea.
Cităm din raport :
(...)
„Mircea Badea : Aşa. Nu, dacă, când eşti băsist, eşti băsist şi cretin. Nu înţelegi că a fost ? Bun, atunci du-te dracu’ şi mori ! Alo ?
Răzvan Popescu : Trebuie să fi şi tu puţin mai răbdător, mai...
Mircea Badea : Bine, bine. Alo ? (...)”
Într-o altă conversaţie cu o ascultătoare, Camelia, referindu-se la discuţia avută anterior cu Cristina despre Crin Antonescu, moderatorul Mircea Badea
a folosit un limbaj jignitor la adresa acesteia.
Redăm din raport :
„Camelia : În legătură cu fetiţa aceea care zicea de nea Crin. Domnul Crin
a fost invitat de onoare de nu ştiu câte ori dar...
Mircea Badea : Nu, nu aia avea o temă, să fie retardată. Şi OK,
am suportat-o ce am suportat-o, dar n-am ...
Camelia : De 55 de ani mă întreb şi eu, oare a băut apă după nea Băsescu, domnul Crin de a zis la nu ştiu ce televiziune...
Mircea Badea : Nu ÅŸtiu, habar n-am. (...)”
În jurul orei 18.16, prin telefon, a intervenit Marius, care, referindu-se la modul în care Mircea Badea a jignit-o pe Cristina, între cei doi a avut loc un schimb de replici jignitoare, de natură a-i prejudicia demnitatea acestuia, precum şi a publicului ascultător.
Cităm din raport :
„Răzvan Popescu : Marius, eşti în direct.
Marius : Alo, salut ! Salut Mircea !
Mircea Badea : Da, salut !
Marius : Vroiam să zic şi eu referitor la felul în care ai jignit-o pe ascultătoarea de mai devreme, în sensul că, dacă e băsistă nu cred că e retardă. Nu ? Nu ţi se pare normal ?
Mircea Badea : Nu.
Marius : De ce ?
Mircea Badea : Păi, ca să mai fii băsist în România, după zece ani de Băsescu, trebuie să fii un pic tâmpit.
Marius : Şi tu, că eşti cu Ponta, eşti pupincurist sau ce eşti ?
Mircea Badea : Nu, tu eşti un bou şi marş în paştele mă-tii de pe post !
Răzvan Popescu : Nu, nu, stai, stai, stai ! Stai, că intrăm în direct la
Antena 3 !” (...)
Audiind înregistrarea emisiunilor analizate, membrii Consiliului au constatat că acestea au fost difuzate cu încălcarea prevederilor privind dreptul la demnitate umană a persoanei.
Astfel, Consiliul consideră că maniera în care moderatatorul Mircea Badea
a abordat discuţia în raport cu opiniile exprimate de radioascultătorii care au intervenit în emisiune, în direct, prin telefon, a condus la nerespectarea obligaţiei acestuia de a nu folosi un limbaj injurios, obligaţie instituită de art. 40 alin. (3) din Codul audiovizualului.
Membrii Consiliului apreciază că folosirea de către moderatorul
Mircea Badea a unui limbaj injurios, precum : „... Hai, marÅŸ de pe post !”, „... cretinul ăsta... ”, „... are el băşinile lui din ElveÅ£ia...”, „Mă prostule ! Prostule, dacă mai asculÅ£i radioul, prostule !”,„Du-te dracului de prost...”, „când eÅŸti băsist, eÅŸti băsist ÅŸi cretin...”, „... nu aia avea o temă, să fie retardată...”, „... tu eÅŸti un bou ÅŸi marÅŸ în paÅŸtele mă-tii de pe post”, reprezintă nu numai o jignire la adresa persoanelor care au intervenit, prin telefon, în emisiune, ci ÅŸi o ofensă adusă publicului, care, în acel moment, asculta postul Radio Zu.
Or, în calitate de formator de opinie, domnul Mircea Badea, unul dintre moderatori, avea obligaţia de a adopta o conduită de respectare a dispoziţiilor legale ce reglementează comunicarea audiovizuală.
Discutarea oricăror subiecte în cadrul unei emisiuni audiovizuale se poate realiza numai cu respectarea obligaţiilor ce le incumbă moderatorilor, astfel încât interlocutorii sau publicul să nu fie lezaţi de audierea unui astfel de program.
Faţă de aceste aspecte, ţinând cont de criteriile de individualizare prevăzute la art. 90 alin. (4) din Legea audiovizualului, Consiliul a propus sancţionarea radiodifuzorului cu amendă în cuantum de 10.000 lei.
Supusă la vot, propunerea de sancţionare a fost adoptată cu respectarea condiţiilor de legalitate prevăzute de art. 15 din Legea audiovizualului
nr. 504/2002, cu modificările şi completările ulterioare.
ÃŽn temeiul prevederilor art. 91 alin. (1) ÅŸi (3) din Legea audiovizualului
nr. 504/2002, cu modificările şi completările ulterioare,
Consiliul Naţional al Audiovizualului adoptă următoarea
DECIZIE :
Art. 1 : Radiodifuzorul S.C. GRUPUL MEDIA CAMINA (GMC) S.R.L., titularul licenţei audiovizuale nr. R427.3/26.04.2004, al deciziei de autorizare nr. 1002.0/22.12.2005 şi reautorizare nr. 1002.1/27.02.2009, se sancţionează cu amendă în cuantum de 10.000 lei pentru încălcarea prevederilor art. 40 alin. (3) din Decizia CNA nr. 220/2011 privind Codul de reglementare a conţinutului audiovizual, cu modificările şi completările ulterioare.
Art. 2. În conformitate cu prevederile art. 93 alin. (3) din Legea audiovizualului, prezenta decizie poate fi atacată direct la secţia de contencios administrativ a curţii de apel, fără a fi necesară formularea unei plângeri prealabile, în termen de 15 zile de la comunicare.
Art. 3 Potrivit dispoziţiilor art. 931 alin. (1) şi (3) din Legea nr. 504/2002, cu modificările şi completările ulterioare, radiodifuzorul are obligaţia de a transmite în următoarele 24 de ore de la comunicare, de cel puţin 3 ori, în intervalul orar 06.00-14.00, din care o dată în principala emisiune de ştiri, următorul text :
„Consiliul NaÅ£ional al Audiovizualului a sancÅ£ionat postul RADIO ZU cu amendă de 10.000 lei, întrucât, în emisiunea „Mircea Badea la Radio Zu”, ediÅ£iile din 16 decembrie 2013 ÅŸi 20 februarie 2014, unul dintre moderatori nu a respectat obligaÅ£ia de nu folosi un limbaj injurios prevăzută de art. 40 din Codul audiovizualului."
Vă atragem atenţia că textul nu poate fi difuzat în calupuri de publicitate.