Decizia nr. 624 din 03.11.2011

04.11.2011


envoyer l'article par mail title=

privind somarea S.C. ANTENA 3 S.A.

BucureÅŸti, Åžos. BucureÅŸti-PloieÅŸti nr. 25-27, etaj 1, sector 1

pentru postul de televiziune ANTENA 3-NEWS & CURRENT AFFAIRS

Întrunit în şedinţă publică în ziua de 03 noiembrie 2011, Consiliul Naţional al Audiovizualului a analizat raportul întrocmit de Direcţia Monitorizare privind emisiunile informative şi de dezbatere, difuzate de postul de televiziune ANTENA 3, în perioada 16 - 18 octombrie 2011.
 Postul ANTENA 3 - NEWS & CURRENT AFFAIRS aparÅ£ine radiodifuzorului S.C. ANTENA 3 S.A. (licenÅ£a audiovizuală nr. S-TV 76.1/16.12.2003 ÅŸi decizia de autorizare nr. 882.0/24.06.2005).

Analizând raportul de monitorizare şi vizionând emisiunile, membrii Consiliului au constatat că radiodifuzorul a încălcat prevederile articolelor 30, 41 alin. (1) lit. a) şi b) şi 45 alin. (2) din Decizia nr. 220/2011 privind Codul de reglementare a conţinutului audiovizual.

Potrivit dispoziÅ£iilor invocate :
 art. 30 Furnizorii de servicii media audiovizuale au obligaÅ£ia să respecte drepturile ÅŸi libertăţile fundamentale ale omului, viaÅ£a privată, onoarea ÅŸi reputaÅ£ia, precum ÅŸi dreptul la propria imagine.
 art. 41 (1) Furnizorii de servicii media audiovizuale nu pot difuza : a) imagini ale persoanei aflate în situaÅ£ia de victimă, fără acordul acesteia ; b) imagini ale persoanei fără discernământ sau decedate, fără acordul familiei ;
 art. 45 (2) ÃŽn cazul situaÅ£iilor de suferinţă umană, al dezastrelor naturale, accidentelor sau al actelor de violenţă, furnizorii de servicii media audiovizuale au obligaÅ£ia de a respecta imaginea ÅŸi demnitatea persoanelor aflate în astfel de situaÅ£ii.

În fapt, în perioada 16 - 18 octombrie 2011, postul de televiziune ANTENA 3 a difuzat, în cadrul ediţiilor de ştiri şi a unor emisiuni de dezbatere, informaţii cu privire la accidentul de circulaţie în care a fost implicat, în ziua de 16.10.2011, realizatorul de televiziune Şerban Huidu.
 ÃŽn urma analizării raportului de monitorizare ÅŸi a vizionării emisiunilor, membrii Consiliului au constatat că modul în care radiodifuzorul a reflectat pe postul de televiziune ANTENA 3 evenimentele tragice în care a fost implicat dl. Åžerban Huidu s-a făcut cu încălcarea unor drepturi ÅŸi libertăţi fundamentale ale omului, precum demnitatea, dreptul la imagine ÅŸi dreptul la viaţă privată, ocrotite de legislaÅ£ia audiovizuală.
 Difuzarea în mod repetat a imaginilor de la locul accidentului, cu o insistenţă care a depăşit cadrul unei informări a publicului, a fost de natură a afecta familiile persoanelor implicate în accident.

În legătură cu acest aspect, membrii Consiliului au constatat încălcarea art. 41 alin. (1) lit. b) din Codul audiovizualului care interzice difuzarea de imagini ale persoanelor decedate, fără acordul familiei. Or, imaginile de la locul accidentului (difuzate în mod repetat) au surprins şi imaginea victimelor întinse pe asfalt, imagini care, potrivit dispoziţiilor invocate, nu ar fi putut fi difuzate de postul ANTENA 3. Deşi radiodifuzorul a folosit tehnica blurării în difuzarea respectivelor imagini, acest fapt nu este de natură să îl exonereze de răspundere, în condiţiile în care norma legală interzice, în lipsa acordului familiei, difuzarea de imagini ale persoanelor decedate.
 Scopul unei astfel de prevederi a fost respectarea memoriei victimelor, pe de o parte, iar, pe de altă parte, protejarea persoanelor greu încercate de pierderea unui membru al familiilor lor.

Potrivit raportului de monitorizare, imagini cu victimele accidentului au fost prezentate în următoarele emisiuni, după cum urmează :
 Ã®n 16.10.2011 - EdiÅ£ie specială - de la orele 13.58, 15.58, 16.58 (repetat) ; - EdiÅ£ia de weekend - ora 14.58 (repetat) ; - Åžtiri - ora 17.58 (repetat) ; - Punctul de întâlnire - ora 18.58 (repetat) ;
 Ã®n 17.10.2011 - Se întâmplă în România - ora 11.00 (repetat) ; - Åžtiri - ora 12.00 (repetat) ; - Se întâmplă în România - ora 13.00 (repetat) ; -Åžtiri - ora 14.00 (repetat) ; - EsenÅ£ial - orele 15.00, 16.00 (repetat) ; -100 de minute - orele 17.00 ÅŸi 18.00 (repetat) ; - La ordinea zilei - ora 18.49 (repetat) ; - Åžtirea zilei - ora 20.00 (repetat) ; - Subiectiv - ora 21.00 (repetat) ; - Sinteza zilei - ora 21.50 (repetat) ;
 18.10.2011 - Åžtiri - orele 7.00 (repetat) ; -Åžtirea zilei - orele 20.00 (repetat).

O altă încălcare a legislaţiei audiovizuale constatată de Consiliu a fost cea care interzice difuzarea de imagini ale persoanei aflate în situaţie de victimă, fără acordul acesteia.

Aşa cum rezultă din raportul de monitorizare, radiodifuzorul a difuzat imagini ale d-nei Huidu, precum şi ale bonei familiei Huidu, care, suferind diferite traumatisme după impactul dintre cele două autoturisme, au fost preluate din maşina avariată a familiei Huidu de către ambulanţele sosite la locul accidentului şi transportate la spital. Or, potrivit prevederilor art. 41 alin. (1) lit. a) din Codul audiovizualului, furnizorii de servicii media audiovizuale nu pot difuza imagini ale persoanei aflate în situaţia de victimă, fără acordul acesteia. În lipsa unui astfel de acord, postul ANTENA 3 nu putea difuza respectivele imagini, fiind vorba despre o interdicţie expresă în acest sens.

Conform raportului de monitorizare, acestea au fost difuzate după cum urmează :
 17.10.2011 - Åžtiri - ora 14.00 (repetat) ; - EsenÅ£ial - orele 15.00 ÅŸi 16.00 (repetat) ; - 100 de minute - orele 17.00 ÅŸi 18.00 (repetat) ; - Åžtirea zilei - ora 20.00 (repetat) ; - Subiectiv - ora 21.00 (repetat) ; - Sinteza zilei - ora 21.50 (repetat) ;
 18.10.2011 – Åžtiri orele 8.00 ; 9.00 (repetat) ; 10.00 (repetat) ; 11.00 (repetat) ; - Subiectiv - ora 21.00 (repetat).

În legătură cu modul în care postul de televiziune ANTENA 3 a reflectat accidentul rutier din 16.10.2011 în care a fost implicat dl. Şerban Huidu, membrii Consiliului au constatat şi încălcarea prevederilor art. 45 alin. (2) din Codul audiovizualului, potrivit cărora în cazul situaţiilor de suferinţă umană, al dezastrelor naturale, accidentelor sau al actelor de violenţă, furnizorii de servicii media audiovizuale au obligaţia de a respecta imaginea şi demnitatea persoanelor aflate în astfel de situaţii.

Norma legală invocată stabileşte în sarcina radiodifuzorilor obligaţia ca, în cazul unor situaţii deosebite (unele dintre ele tragice, aşa cum a fost şi accidentul rutier din 16.10.2011), modul de redare a informaţiilor să reflecte realitatea situaţiei, ţinându-se, cont, însă, şi de drepturile persoanelor implicate, drepturi precum imaginea, demnitatea şi dreptul la viaţă privată.

Mediatizarea excesivă a accidentului (în raport de accidente similare, la fel de grave, ce au loc pe şoselele din România), formularea de ipoteze cu privire la gradul de vinovăţie a d-lui Şerban Huidu (care era la volanul autoturismului ce a provocat accidentul respectiv) şi la consecinţele de natură penală ale accidentului, invocarea antecedentelor medicale ale d-lui Huidu şi posibilele consecinţe ale acestora asupra stării sale de sănătate au constituit elemente de natură să afecteze imaginea realizatorului TV, faţă de care numai justiţia va fi în măsură să îi stabilească adevărata responsabilitate.

De altfel, în privinţa ipotezelor emise pe parcursul unora dintre ediţiile informative referitoare la soluţiile ce pot fi pronunţate de instanţa judecătorească în procesul penal ce va stabili circumstanţele producerii accidentului rutier, membrii Consiliului au considerat că, de fapt, comentariile unor invitaţi (între care şi avocaţi), pot fi de natură să aducă atingere fazei de cercetare penală şi, ulterior, dreptului la un proces echitabil.

Membrii Consiliului consideră că televiziunea nu se poate transforma într-o sală de judecată în care invitaţii ori, după caz, moderatorii să se transforme în reprezentanţi ai puterii judecătoreşti, care să pronunţe verdicte de vinovăţie ori de nevinovăţie în astfel de situaţii.

Având în vedere aceste aspecte, membrii Consiliului au propus sancţionarea radiodifuzorului S.C. ANTENA 3 S.A. cu somaţie publică.
 ÃŽn conformitate cu dispoziÅ£iile art. 144 alin. (2) din Decizia nr. 220/2011 privind Codul de reglementare a conÅ£inutului audiovizual ÅŸi ale art. 91 alin. (1, 2) din Legea audiovizualului nr. 504/2002, cu modificările ÅŸi completările ulterioare, cu respectarea prevederilor art. 15 din aceeaÅŸi lege, Consiliul NaÅ£ional al Audiovizualului decide adresarea unei somaÅ£ii publice radiodifuzorului S.C. ANTENA 3 S.A. - pentru postul de televiziune ANTENA 3 - ÅŸi dispune intrarea de îndată în legalitate. Potrivit dispoziÅ£iilor art. 931 alin. (1) ÅŸi (2) din Legea audiovizualului nr. 504/2002, astfel cum a fost modificată prin Legea nr. 333/2009, aveÅ£i obligaÅ£ia de a transmite în următoarele 24 de ore de la comunicare, de cel puÅ£in 3 ori, sonor ÅŸi vizual, în intervalul orar 18.00-21.00, din care o dată în principala emisiune de ÅŸtiri, următorul text :

"Consiliul Naţional al Audiovizualului a sancţionat postul ANTENA 3 cu somaţie publică, întrucât emisiunile de ştiri şi de dezbatere din perioada 16 - 18 octombrie 2011, în care a fost mediatizat accidentul rutier în care a fost implicat d-nul Şerban Huidu, au fost difuzate cu încălcarea unor drepturi fundamentale ale omului, protejate de art. 41 şi art. 45 din Codul audiovizualului. Potrivit dispoziţiilor invocate, prezentarea imaginilor persoanelor decedate se putea face numai cu acordul familiilor acestora, iar secvenţele cu celelalte victime ale tragicului accident puteau fi difuzate numai cu acordul acestor persoane."

Vă atragem atenţia că textul nu poate fi difuzat în calupuri de publicitate.