Decizia nr. 599 din 26.05.2009
26.05.2009

privind amendarea cu 5 000 lei a S.C. ALTESACOM S.A.
cu sediul în Vaslui, str. Călugăreni bl. 9, sc. A, et. 3, ap. 12,
jud. Vaslui, CUI 16154022
pentru localităţile Căueşti şi Scheia, jud. Iaşi
Întrunit în şedinţă publică în ziua de 26 mai 2009, Consiliul Naţional al Audiovizualului a analizat raportul întocmit de Serviciul Inspecţie privind reţeaua de cablu din localităţile Căueşti şi Scheia, jud. Iaşi, aparţinând S.C. ALTESACOM S.A.
Distribuitorul de servicii S.C. ALTESACOM S.A. deţine următoarele avize de retransmisie :
- nr. A 4285/22.02.2005 pentru localitatea Căueşti, jud. Iaşi.
- nr. A 4289/22.02.2005 pentru localitatea Scheia, jud. Iaşi.
Analizând raportul întocmit de inspectorul teritorial al C.N.A., membrii Consiliului au constatat că S.C. ALTESACOM S.A. a încălcat prevederile art. 74 alin.(3) şi ale art. 82 alin.(1) din Legea audiovizualului nr. 504/2002, cu modificările şi completările ulterioare.
Potrivit dispoziţiilor art. 74 alin. (3) din Legea audiovizualului, distribuitorii de servicii pot modifica structura ofertei de servicii de programe retransmise numai cu acordul Consiliului.
Conform art. 82 alin. (1) din Legea audiovizualului, orice distribuitor care retransmite servicii de programe prin reţele de telecomunicaţii are obligaţia să includă în oferta sa serviciile de programe ale Societăţii Române de Televiziune destinate publicului din România, precum şi serviciile de televiziune a căror obligativitate de retransmitere este stabilită prin acorduri internaţionale la care România este parte.
În urma controlului efectuat de inspectorul teritorial al C.N.A. în data de 12.05.2009, în localitatea Căueşti, jud. Iaşi, s-a constatat că în reţeaua de cablu aparţinând S.C. ALTESACOM S.A. se retransmiteau în plus, faţă de oferta de servicii aprobată, programele : ANTENA 2, KANAL D, ETNO TV, TVR 3, MYNELE şi TVR INFO, iar programele : TV ROMÂNIA CULTURAL, NAŢIONAL TV şi TVR INTERNAŢIONAL, deşi înscrise în oferta de servicii aprobată de Consiliu, nu erau retransmise.
În urma controlului efectuat de inspectorul teritorial al C.N.A. în data de 12.05.2009, în localitatea Scheia, jud. Iaşi, s-a constatat că în reţeaua de cablu aparţinând S.C. ALTESACOM S.A. se retransmiteau în plus, faţă de oferta de servicii aprobată, programele : PRO CINEMA, ANTENA 2, KANAL D, ETNO TV, TVR 3, MYNELE, PARTY TV şi TRINITAS, iar programele : TV ROMĂNIA CULTURAL, NAŢIONAL TV, TARAF, TVR INTERNAŢIONAL şi U TELEVIZIUNE INTERACTIVĂ, deşi înscrise în oferta de servicii aprobată de Consiliu, nu erau retransmise.
În baza aceluiaşi raport de control, membrii Consiliului au constatat că S.C. ALTESACOM S.A. a încălcat şi prevederile art. 82 alin. (1) din Legea audiovizualului nr. 504/2002, cu modificările şi completările ulterioare, întrucât nu retransmite programul TV ROMÂNIA CULTURAL şi TVR INTERNAŢIONAL, în localităţile localităţile Căueşti şi Scheia, jud. Iaşi. Potrivit dispoziţiilor invocate, orice distribuitor care retransmite servicii de programe prin reţele de telecomunicaţii are obligaţia să includă în oferta sa serviciile de programe ale Societăţii Române de Televiziune.
Faţă de aceste aspecte, membrii Consiliului au propus amendarea distribuitorul de servicii S.C. ALTESACOM S.A. cu suma de 5.000 lei. Supusă la vot, propunerea de amendare a fost adoptată cu respectarea condiţiilor de legalitate prevăzute de art. 15 din Legea audiovizualului nr. 504/2002, cu modificările şi completările ulterioare. În temeiul dispoziţiilor art. 90 alin. (1) lit. j) şi alin. (2) din Legea audiovizualului nr. 504/2002, cu modificările şi completările ulterioare, Consiliul Naţional al Audiovizualului adoptă următoarea
DECIZIE :
Articol unic : Distribuitorul de servicii S.C. ALTESACOM S.A., având avizele de retransmisie nr. A 4285/22.02.2005 pentru localitatea Căueşti, jud. Iaşi şi nr. A 4289/22.02.2005 pentru localitatea Scheia, jud. Iaşi, se sancţionează cu amendă în cuantum de 5 000 lei pentru încălcarea prevederilor art. 74 alin. (3) şi ale art. 82 alin. (1) din Legea audiovizualului nr. 504/2002, cu modificările şi completările ulterioare.
Către,
S.C. ALTESACOM S.A.
Vaslui, str. Călugăreni bl. 9, sc. A, et. 3, ap. 12, jud. Vaslui, CUI 16154022
Vă înaintăm, alăturat, Decizia C.N.A. nr. 599/26.05.2009 privind amendarea cu 5 000 lei a distribuitorului de servicii S.C. ALTESACOM S.A. şi vă atenţionăm că, potrivit dispoziţiilor Deciziei C.N.A. nr. 36/2008, aveţi obligaţia de a transmite, în reţeaua de cablu din localităţile Căueşti şi Scheia, jud. Iaşi, în mod continuu, timp de 7 zile, pe canalul alocat fiecărui program care a constituit obiect al sancţiunii, următorul text :
„Consiliul Naţional al Audiovizualului a sancţionat distribuitorul de servicii S.C. ALTESACOM S.A. cu amendă în cuantum de 5 000 lei, întrucât în reţeaua de cablu din localităţile Căueşti şi Scheia, jud. Iaşi, a retransmis programe fără a fi înscrise în oferta de servicii de programe şi fără a avea acordul CNA cu privire la modificarea structurii acesteia, iar alte programe, deşi înscrise în oferta aprobată de Consiliu, nu erau retransmise, fapte ce contravin prevederilor art. 74 din Legea audiovizualului.
Potrivit dispoziţiilor invocate, distribuitorii de servicii pot modifica structura ofertei de servicii de programe retransmise numai cu acordul Consiliului.
De asemenea, distribuitorul de servicii a fost sancţionat şi pentru încălcarea prevederilor art. 82 din Legea audiovizualului, întrucât S.C. ALTESACOM S.A. avea obligaţia de a include în ofertă şi de a retransmite programele TV ROMÂNIA CULTURAL şi TVR INTERNAŢIONAL.”
Vă atragem atenţia că textul nu poate fi difuzat în calupuri de publicitate.