Decizia nr. 1108 din 04.11.2010

04.11.2010


envoyer l'article par mail title=

privind somarea S.C. ANTENA 2 S.A.,
cu sediul în BUCUREŞTI, B-dul Ficusului nr. 44A, corp B, et. 4, sector 1 C.U.I. 15967078

pentru postul de televiziune ANTENA 2
BUCUREŞTI, B-dul Mărăşti nr. 65-67, Complex Expoziţional, Pavilion 7

Întrunit în şedinţă publică în ziua de 4 noiembrie 2010, Consiliul Naţional al Audiovizualului a analizat raportul întocmit de Direcţia Monitorizare cu privire la emisiunea „Răi da’ buni”, difuzată, în direct, în ziua de 11 octombrie 2010 de postul ANTENA 2.

Postul de televiziune ANTENA 2 aparţine radiodifuzorului S.C. ANTENA 2 S.A. (licenţa audiovizuală nr. S-TV 166/09.01.2007 şi decizia de autorizare nr. 1253.0/20.02.2007).

Analizând raportul de monitorizare, membrii Consiliului au constatat că radiodifuzorul S.C. ANTENA 2 S.A. a încălcat dispoziţiile art. 39 alin. (2) din Legea audiovizualului nr. 504/2002, cu modificările şi completările ulterioare, raportat la art. 16 alin (3) din Decizia CNA nr. 187/2006 privind Codul de reglementare a conţinutului audiovizual, cu modificările şi completările ulterioare.

Potrivit dispoziţiilor art. 39 alin. (2) din Legea audiovizualului, difuzarea în serviciile de televiziune şi de radiodifuziune a programelor care pot afecta dezvoltarea fizică, mentală sau morală a minorilor se poate face numai dacă, prin alegerea intervalului orar de difuzare, prin codare sau ca efect al altor sisteme de acces condiţionat, se asigură faptul că minorii din zona de transmisie, în situaţii normale, nu pot auzi sau vedea emisiunile respective.

La art. 16 alin. (3) din Codul audiovizualului sunt reglementate criteriile generale în funcţie de care radiodifuzorii vor ţine cont în clasificarea producţiilor audiovizuale, criterii care au drept scop asigurarea protecţiei copilului şi informarea publicului cu privire la conţinutul acestora. Lit. e), k) şi l) ale articolului prevăd următoarele criterii :
- e) numărul şi natura scenelor de nuditate, reprezentarea actului sexual ;
- k) calitatea şi tipologia limbajului ;
- l) genul sau temele producţiilor audiovizuale’’.

În fapt, în data de 11 octombrie 2010, începând cu ora 19.30, postul ANTENA 2 a difuzat, în direct, emisiunea „Răi da’ buni”, emisiune încadrată cu AP. În cadrul emisiunii a participat, în calitate de invitat, Serghei Mizil.

Pe ecran a fost afişat titlul : Şoc !!! Iurie Darie şi Anca Pandrea, protagonişti într-un film XXX

Pe ecran splitat au fost arătate pe rând, cinci fotografii, neblurate, cu Iurie Darie şi Anca Pandrea, dezbrăcaţi, în ipostaze erotice, prezentatorul şi invitatul făcând comentarii pe marginea acestor fotografii.

Redăm din raportul de monitorizare :

Mihai Morar : Vreau să-ţi arăt nişte fotografii cu Anca Pandrea şi cu Iurie Darie. Nu ştiu dacă ai văzut, dar oamenii, la 81 de ani, Iurie Darie vrea să se apuce de filme porno. Astea sunt nişte fotografii pe care ei le-au făcut, mă rog, au fost făcute cu acceptul lor.
Serghei Mizil : Dar nu cred că se apucă Iurie Darie de filme porno la vârsta asta.
Mihai Morar : E declaraţia lui.
........
Serghei Mizil : Poate se roagă să i se scoale ha,ha.
.....
Serghei Mizil : Dar sunt oameni care poate se excită la astea, nu ?
Mihai Morar : Bun, mulţumim mult de tot, scoateţi vă rog pozele, sper să fi fost doar un accident, respectul nostru pentru Iurie Darie rămâne în picioare. Nu ştiu, Anca Pandrea l-o fi convins ? Te întreb pe tine, Serghei. Că poate ştii mai multe. O fi pe bani, l-a convins Anca Pandrea ? Serghei Mizil : Poate să fie orice, este economie de piaţă. Poate vii tu, şi ai spus, bă, dăm atâta şi fă-o !
.....

Membrii Consiliului au apreciat că difuzarea fotografiilor, cât şi comentariile cu conotaţii sexuale, făcute pe marginea acestora nu au fost potrivite cu ora de difuzare a emisiunii.

Faţă de aceste aspecte, Consiliul a constatat că radiodifuzorul nu a respectat obligaţia legală de a ţine seama de criteriile generale prevăzute de legislaţia din domeniu pentru clasificarea emisiunii, aceasta fiind în mod greşit transmisă cu semnul de avertizare AP, respectiv ca emisiune ce poate fi vizionată de minori cu acordul familiei ori al părinţilor, şi la o oră total nepotrivită raportat la conţinutul său.

În calitate de garant al interesului public, Consiliul consideră că radiodifuzorii au obligaţia de a asigura o protecţie reală a publicului minor în cadrul serviciilor de programe, protecţie ce se realizează având în vedere şi criteriile de clasificare a producţiilor audiovizuale precum calitatea şi tipologia limbajului, genul sau temele producţiilor audiovizuale, criterii prevăzute în art. 16 alin. (3) din Codul audiovizualului.

În scopul asigurării protecţiei copiilor, legiuitorul a instituit norme cu privire la difuzarea programelor care pot afecta dezvoltarea fizică, mentală sau morală a minorilor. Astfel, conform acestor norme, protecţia copiilor se realizează, în principal, fie prin interdicţia de a difuza programe care pot afecta grav dezvoltarea fizică, mentală şi morală a copiilor, fie prin programarea emisiunilor care pot afecta copiii în intervale orare la care aceştia nu pot avea acces la programele respective.

Faţă de aceste considerente, în temeiul prevederilor art. 162 alin. (2) din Decizia nr. 187/2006 privind Codul de reglementare a conţinutului audiovizual, cu modificările ulterioare, ale art. 90 alin. (1) lit. g) şi alin. (3) şi ale art. 91 alin. (1) şi (2) din Legea audiovizualului nr. 504/2002, cu modificările şi completările ulterioare, cu respectarea prevederilor art. 15 din acelaşi act normativ, Consiliul Naţional al Audiovizualului decide adresarea unei somaţii publice radiodifuzorului S.C. ANTENA 2 S.A. pentru postul de televiziune Antena 2 şi dispune intrarea de îndată în legalitate.

Potrivit dispoziţiilor art. 93^1 alin. (1) şi (2) din Legea audiovizualului nr. 504/2002, astfel cum a fost modificată prin Legea nr. 333/2009, aveţi obligaţia de a transmite în următoarele 24 de ore de la comunicare, sonor şi vizual, de cel puţin 3 ori, în intervalul orar 18.00-22.00, următorul text :

„Consiliul Naţional al Audiovizualului a sancţionat postul de televiziune ANTENA 2 cu somaţie publică, întrucât emisiunea « Răi da’ buni », difuzată în data de 11 octombrie 2010, în care au fost prezentate fotografii şi au fost făcute comentarii cu conotaţii sexuale, a fost încadrată greşit şi difuzată într-un interval orar necorespunzător în raport de conţinutul său, fapt ce contravine prevederilor art. 39 din Legea audiovizualului.

Conform acestor dispoziţii, radiodifuzorii au obligaţia să programeze emisiunile care pot afecta copiii în intervale orare la care aceştia nu pot avea acces la programele respective.”

Vă atragem atenţia că textul nu poate fi difuzat în calupuri de publicitate.